Anasayfa / Genel / Rusya Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Rusya Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Rusya’dan faiz indirimi geldi.

Rusya Merkez Bankası, politika faizini 50 esas puan düşürerek yüzde 8’takt yüzde 7,5’açınık indirdiğini açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, Rus ekonomisinde sunma ve talep unsurlarına ilişkin sorunların sürme ettiği belirtildi.

Ülkedeki şirketlerin önemli tek kısmının üretim ve lojistik noktasında sıkıntılar yaşadığının ifade edildiği açıklamada, iç talebin ise toparlanmaya sürme ettiği kaydedildi.

Enflasyonun ise düşmeye sürme ettiğine işaret edilen açıklamada, “Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını 50 esas puan indirerek yüzde 7,5’açınık ıskat kararı almıştır. Ticari faaliyetlerdeki gelişmeler Rusya Merkez Bankası tahminlerinden henüz iyi durumdadır. Ancak, Rus ekonomisi için hariç koşullardaki zorluklar sürmektedir. Hanelerin enflasyon beklentileri dahi yüksek durumdadır” ifadelerine yer verildi.

Piyasa beklentileri dahi Rusya Merkez Bankası’nın politika faizini 50 esas puan düşüreceği yönündeydi.

Rusya Merkez Bankası, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle politika faiz oranını 28 Şubat’ta yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkarmasının akabinde faiz indirim sürecine girmiş ve 22 Temmuz’bile gerçekleştirdiği toplantıda bile faizi yüzde 8’açınık çekmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.