Anasayfa / Genel / Rusya, Çernobil’i bombalarsa ne olur?

Rusya, Çernobil’i bombalarsa ne olur?

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgaller gittikçe dehşetli noktaya geliyorken, pek çok kişi Çernobil’de yaşanabilecek tehlikeleri göz önünde bulunduruyor. Rusya’nın açıklamasına nazaran askeri birlikler, nükleer atık içeren Çernobil santralini ele geçirdi. Rusya’nın Çernobil’i alması tehlikeli olabilir mi?

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ise santralin ele geçirilmesinden evvel paylaştığı tweette, “Ukrayna’yı savunan beşerler, 1986 trajedisi tekrarlanmasın diye canlarını veriyor. Bu, tüm Avrupa’ya karşı bir savaş ilanıdır” dedi. Pekala ya Rusya, Çernobil’i bombalarsa ne olur?

Rusya’nın Çernobil’i ele geçirmesi tehlikeli olabilir

Bilmeyenler için Çernobil, nükleer reaktörlerin bulunduğu bir bölge. 1986’daki tarihi patlama, Türkiye dahil Avrupa bölgesini nükleer tehlikeye atarken, günümüzde reaktörün 32 bin tonluk yeni bir kabukla korunduğu bildiriliyor. Lakin öteki reaktörlerden gelen nükleer yakıt, kontamine ekipmandaki radyoaktif atıklarla birlikte hala alanda depolanmakta.

Rusya hücumları sonrasında Çernobil’de yaşanabilecek mümkün patlamanın riskleri yine konuşulmaya başlandı. Mümkün bir patlama yahut sızıntı, Türkiye dahil komşu ülkeleri tesiri altına alabilir.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Anton Gerashchenko, Rusya’nın nükleer atık depolama tesisini vurması halinde, radyoaktif kaynağın Ukrayna, Beyaz Rusya ve AB ülkelerinin topraklarını kaplayabileceğini söyledi.

Union of Concerned Scientists nükleer güç güvenliği yöneticisi Edwin Lyman ise patlamanın bu boyutta bir sonuç yaratmayacağını düşünüyor. Lyman’ın açıklamasına nazaran bu cins bir yanma, günler yahut haftalar sürebilir.

“Soğutmada bir aksama olur yahut suyun boşalmasına neden olan havuzda bir çatlak yaşanırsa, o vakit bu yakıt muhtemelen yanabileceği noktaya kadar ısınabilir. Muhtemelen en büyük tehdit de bu olacaktır.”

Yeniden de Lyman, Çernobil nükleer depolama santralinin Rusya tarafından ele geçirilmesinin, nükleer savaş mümkünlüğünü arttırdığını ve hükümetlerin mümkün tehdidi göz önünde bulundurması gerektiğini düşünüyor. Lyman, “Nükleer güç santrallerinin, savaş vaktinde gaye olma potansiyeli hakikaten dikkate alınması gereken bir tehlike.” diye ekledi.

Pekala ya sizce Rusya, Çernobil santralini bombalarsa ne olur? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: