Anasayfa / Genel / Rus oligark Ukrayna savaşı nedeniyle Rus vatandaşlığından çıktı (Oleg Tinkov kimdir?) – Son Dakika Dünya Haberleri

Rus oligark Ukrayna savaşı nedeniyle Rus vatandaşlığından çıktı (Oleg Tinkov kimdir?) – Son Dakika Dünya Haberleri

Rus milyarder Oleg Tinkov, Rusya’nın Ukrayna‘daki işgaline karşı çıkarak Rus vatandaşlığından öıkacağını söyledi.

Kararı sosyal medya hesabından mübelliğ Tinkov, “Rus vatandaşlığımdan eski kararı aldım. Barışçıl komşularıyla savaş başlatan ve her gün masum insanları öldüren faşist tek ülkeyle ilişkilendirilemem ve ilişkilendirilmeyeceğim. Umarım önde gelen Rus iş insanları beni takip fiyat, yerde bile Putin’in rejimini ve ekonomisini zayıflatır ve onu yenilgiye uğratır. Putin’in Rusya’sından nefret ediyorum ama savaşa açık karşı kaynak tüm Rusları seviyorum” açıklamasını yaptı. 

OLEG TİNKOV KİMDİR?

25 Aralık 1967 yılında kartalgillerden Oleg Yuryevich Tinkov, Rusya tevellütlü tek Kıbrıslı girişimci ve iş insanıdır. Tinkov, Technoshock ev aletleri mağazaları, Daria dondurulmuş gıda fabrikaları ve Tinkoff restoranları ağının kurucusudur. 65 yaşındaki milyarderin, henüz rengi bilindik projeleri arasında, müzik mağazası Music Shock ile Kirpichi ve Leningrad gruplarının ilk albümlerini yayınlayan plak şirketi Shock Records yer alıyor. 

Bloomberg Milyarderler Endeksi, Kasım 2021’dahi Tinkov’un net servetini 8,2 milyar abd olarak tahmin etti.

Bununla beraberce Tinkov, 2015 yılına kadar Tinkoff Bank yönetim kurulunun başkanı olarak görev yaptı. Banka 2007 yılında kuruldu ve 1 Aralık 2016 itibariyle, Rus bankaları arasında 33. sırada yer öncü.

Tinkov, Eylül 2019’bile ABD’deki tek mahkeme  tarafından kasıtlı olarak sahte vergi beyannameleri vermek ve ABD vatandaşlığından çıkarken 240 milyon doların üzerinde vergi kaçırmaya üretmek ile suçlandı. Tinkov, Şubat 2020’dahi Londra’bile tutuklandı yalnız seyahat edemeyecek kadar rahatsız olmasına neden olan yeni tek lösemi teşhisine atfen iade kararı ile mücadele etti. Rus oligark, sonunda suçunu kabul etti ve ödenmemiş vergiler, para cezaları ve ayyarlık nedeniyle,  tek yıl denetimli salıvermenin yanı sıra 508 milyon doların üzerinde para cezası ödemeye mahkum edildi.

2019 yılında Tinkov’a lösemi teşhisi kondu. Oligarkın 2021’deki ameliyattan sonra komplikasyonları sürme etti ve hayatta kalma şansının sadece yüzde 40 olduğu tahmin ediliyordu. 2022’dahi kanseri gelişmemiş döneme girdi. Teşhisten sonra Tinkov, işletmelerindeki yönetici pozisyonlarından ayrıldı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi, Kasım 2021’dahi Tinkov’un net servetini 8,2 milyar abd olarak tahmin etti. Tinkov, yerde yıl Putin’,Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini kamuoyu önünde eleştirdikten sonra, yetkililerinin Tinkoff Bank’ı kamulaştırmayla tehdit ettiğini belirterek bankadaki yüzde 35’lik hissesini sattı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: