Anasayfa / Genel / Rus kozmonotlar Ukrayna’yı mı destekliyor? Açıklama geldi

Rus kozmonotlar Ukrayna’yı mı destekliyor? Açıklama geldi

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın etkilediği diplomatik süreçlerden biri uzayla ilgili olmuştu. Daha evvel Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun yönetimiyle ilgili yaşanan tatsızlıkları sizlerle paylaşmıştık. Geçtiğimiz hafta toplumsal medyada gündem olan bir sav, Rus kozmonotların Ukrayna’yı desteklediğini gösteriyordu. Lakin Rusya’dan gelen açıklama, fotoğrafın diğer bir emeli olduğunu ortaya koyuyor.

Rus kozmonotların kıyafeti diğer bir maksadı temsil ediyor

Rus kozmonotların sarı tulum giydiği kıyafetler, kozmonotların Ukrayna’yı desteklediğini düşündürtmüştü. Bu niyetin yayılması tuhaf değil, çünkü Rusya bayrağının sarı renkle birleşmesi Ukrayna’yı andırıyor. Toplumsal medyada süratle yayılan bu paylaşım, farklı yansılar toplamıştı. Bazıları bunun gerçek olduğunu söylese de gerçek olmadığını söyleyenlerin sayısı da fazlaydı. En nihayetinde, paylaşımın rengi aşikâr oldu.

Rogozin’in bu paylaşımı, iddiayı reddediyor. Sarı üniformanın renginin nedeninin, kozmonotların mezun olduğu okulun rengi olduğu açıklandı. Bununla birlikte Artemyev’in 2015 yılından beri sarı üniforma giydiğinin ispatı da paylaşıldı.

Görünüşe nazaran Ukrayna’ya karşı saklıdan verilmiş bir dayanak bildirisi yok. Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun dünyaya Rusya tarafından denetimsiz düşürüleceği argümanları ise bir renk kazanabilmiş değil. Şayet Rusya ipleri eline almak istemezse binlerce tonluk istasyon, Türkiye dahil pek çok ülkeden birinin üzerine düşecek. Şayet bu olursa muhtemelen gelecekte bu olayı 11 Eylül’ün tekrarı olarak anacağız.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.