Anasayfa / Genel / rekabette öne çıkan ekran

rekabette öne çıkan ekran

Çoğu Fransız tarafından akıllı telefonlarıyla tanınan Huawei’nin yayında birkaç ip var. Son yıllarda mükemmel dizüstü bilgisayarlar, kulaklıklar, bağlantılı saatler ve tabletlerle çeşitlenen Çinli üretici, birkaç hafta önce ilk üst düzey harici monitörü olan MateView’ı piyasaya sürdü. Neredeyse kenarlıksız 3:2 formatı sayesinde harika ve dokunmatik gezinme çubuğu ve bağlantılı işlevleri sayesinde rakiplerinden daha modern olan MateView, hızla dikkatimizi çekti. Onun yanında iki aydan fazla test ve uzaktan çalışmanın ardından size kararımızı verme zamanı geldi. Gereksiz bir merak uyandırmayalım, Huawei MateView büyük bir tutku.

Mükemmele yakın bir tasarım

Mükemmellik diye bir şey yok ama Huawei gerçekten de ondan çok uzak değil. Nadiren bir tasarım çevrelerimizde bu kadar oybirliğiyle karşılandı, öyle ki MateView’ü gösterdiğimiz herkes bize kökenini sordu. Harici monitörünki kadar çekici olmayan bir evrende Huawei, bir ekranı çekici kılma başarısını elde ediyor. MateView’ün 28,2 inç ekranının çok nadir formatı gibi, kenarlıkların olmaması da açıkça fark yaratıyor. 3:2 en boy oranı, genişliği yerine yüksekliğini uzatarak masada fazla yer kaplamayan devasa bir ekrana olanak tanır. Bir veya iki pencereyle çalışmak için daha iyisi pek mümkün değildi. Birinde iki harici ekrana sahip olmak gibi.

Lionel Morillon / Haberler – Sınırlar nerede?

4K+ çözünürlüklü (3840 x 2560 piksel) ile Huawei tarafından kullanılan LCD panel gerçekten takdire şayan bir kaliteye sahip. Bir metnin dokuları, bir ikonun tasarımı… Bilgisayarınızın bu tanımı desteklemesi koşuluyla, MateView’ün dev ekranında her şey yüceltilmiş görünüyor. Örneğin Mac’te, yalnızca USB Type-C bağlantı noktası olan bilgisayarlarda 3840×2560’ı çalıştırmayı başardık. Daha eski olan diğerleri, HDMI aracılığıyla 16:9 oranında sıkıştırılmış 720p ile sınırlıdır. Kablo sorunu olabilir ama bilgisayarınızın yaşına göre uyumluluğunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. MateView’ün keyfini en iyi kalitede çıkarmamak çok yazık olur.

LM / Haberler – MateView’ün görüntü kalitesi gerçekten olağanüstü.

Garip bir şekilde, birkaç akrabamız sezgisel olarak bize bu ekranın Apple tarafından imzalanıp imzalanmadığını sordu. MateView’ün ayağının, Kaliforniya markasının Pro Display XDR’sinin neredeyse mükemmel bir kopyası olduğu söylenmelidir. Huawei, maalesef Apple’daki gibi ekranı dikey olarak döndürme olasılığını elinde tutmasa da, ekranın yüksekliğini ayarlayabilseniz veya eğebilseniz bile bundan açıkça ilham aldı. Öte yandan MateView, bağlanabilirlik açısından savaşı kazanıyor. USB-C, Mini Ekran Bağlantı Noktası, HDMI, USB-A ve mini jak bağlantı noktaları, USB Type-C ile bağlanan bir dizüstü bilgisayar doğrudan ekran tarafından şarj edildiğinden, kablo (ekran) tasarrufuna izin verdiği için daha pratiktir. ayrıca bilgisayarla aynı anda uyanır ve kapanır, her zaman çok hızlıdır). Son olarak, 649 Euro veya daha düşük fiyatıyla Huawei MateView’ün herkes için olduğunu unutmayın. Apple’ın 6.000 Euro’nun üzerindeki Pro Display XDR’si için aynı şeyi söyleyemeyiz… Huawei gibi bir üreticinin halka güzel bir ekran sunduğunu görmekten oldukça mutluyuz.

LM / Haberler – MateView desteği bize Apple’ın ProDisplay XDR’sini hatırlatıyor.

Üstte parlaklık ve renkler, geliştirilecek kontrast

Huawei bu işte yeni olduğu için MateView’in en iyi performans göstereni olmadan iyi görünmesini bekliyorduk. Çinli üreticiyi hafife almak bir hataydı: Haberler laboratuvarına göre üst düzey monitörü piyasadaki en iyilerden biri. Renk doğruluğu açısından, DCI-P3 modunda 1,89’luk bir Delta E ile mükemmelliğin sınırındadır (“doğal” modda, Delta E 2,13’tür). Geçerken not edilmelidir ki, ekran bir ön ayar “göz konforu” olarak adlandırılan ve doğru renkleri göstermede başarısız olan mavi ışığı önemli ölçüde azaltan etkili. Göz yorgunluğumuzu azaltmak için sık sık etkinleştirdik. MateView’ün maksimum parlaklığı 461 cd/m2, ev kullanımı için de son derece tatmin edicidir. %100’de, Huawei’nin ekranı bile fazla göz kamaştırıyor (%70 civarında kullandık ve kendi kendini uyarlayan parlaklığa karşı olmazdık).

LM / Haberler – MateView’de, ses seviyesini ayarlarken parlaklığı da ayarlarsınız.

Çinli üreticinin daha iyi yapabileceği tek nokta kontrast oranı. 600 avroya, OLED açıkça orada değil. LCD panel ile yetinmek zorundasın. Laboratuar ölçümlerimize göre MateView’ün kontrast oranı 1357:1’dir ve bu pek de iyi sayılmaz. 3:2 formatı, örneğin bir video izlerken ekranı kalın siyah şeritler göstermeye zorlayan multimedya içeriği için ideal olmadığı için bu durum daha da can sıkıcıdır. Karanlıkta, siyahın siyah olmadığını açıkça görebilirsiniz. Bize göre MateView formatının tek kusuru budur. Kesinlikle bir OLED veya mini-LED modeli, fiyatları mutlaka yükselecek olsa bile.

Son hassasiyet, MateView oyuncular için tasarlanmamıştır. 60 Hz yenileme hızı, özellikle 3:2 formatı oyunlar için pek uygun olmadığı için ev ve profesyonel kullanım için tasarlanmıştır. Oyuncular için Huawei, MateView’in GT sürümünü farklı bir format ve 144 Hz ile sunuyor… ancak daha az işleve sahip.

Düğmeler yerine dokunmatik çubuk

Kendine saygısı olan her teknoloji şirketi gibi, Huawei de ilk ileri teknoloji ekranıyla yenilik yapmaya çalışmak zorunda kaldı. Fikirlerinden biri, MateView arayüzünde gezinmek için ekranın altında bir dokunmatik çubuk kullanmaktır; bu, diğer harici monitörlerde bulunan tipik olarak rahatsız edici düğmeleri ortadan kaldırırken uzaktan kumanda seçeneğinden kaçınır. Örneğin ekranın altında soldan sağa doğru bir hareket yapılarak ses yükseltiliyor. Son derece etkilidir. Öte yandan, ayarlara erişmek mutlaka pratik değildir. Çubuğa iki kez dokunmanız, sağa veya sola kaydırarak hareket etmeniz ve her doğrulamak istediğinizde çubuğa dokunmanız (geri dönmek için iki kez) gerekir. Düğmelerden daha iyidir, ancak çok hızlı olması gerekmez. Özellikle ekran çok ısındığından ve dokunmatik çubuk genellikle çok sıcak olduğundan. Bu nedenle bu yasak mıdır? Tam olarak değil. O kadar seyrek erişilir ki, bir ayrıntıdır. Touch Bar ihtiyacınız olduğunda çalışır, önemli olan da budur.

LM / Haberler – Hiç görmüyoruz ama işte MateView’ün dokunmatik çubuğu.

Sınırlı akıllı özellikler

Bir başka yenilik olan Huawei MateView, kablo kullanmadan görüntü alabilen bir monitör. Miracast protokolü sayesinde, bir Windows PC’nin görüntüsünü (1080p ile sınırlı) HDMI kablosu olmadan yayınlayabilir veya Android akıllı telefonunuzun ekranını kablosuz olarak yansıtabilirsiniz (markası ne olursa olsun, NFC etiketi sayesinde Huawei terminalleri tercih edilse bile) eşleştirmeyi kolaylaştırmak için ekranın alt kısmında). Sonuç iyi, ancak bazı garip nedenlerden dolayı görüntü genellikle yapay olarak 3:2 en boy oranına uyacak şekilde uzatılıyor. Bu çoğunlukla bir sorun giderme çözümüdür ve kablolu bağlantı MateView’de en iyi seçenek olmaya devam etmektedir.

LM / Haberler – Bir Android akıllı telefonun ekran yansıtması, MateView ile kablosuz olarak çalışıyor ancak ekran esnetiliyor.

Birkaç aylık kullanımdan sonra, Huawei MateView’ün bağlantılı bileşeninin gerçekten güçlü yönlerinden biri olmadığı sonucuna vardık. Gerçek bir işletim sisteminin yokluğunda, bu çoğunlukla bir hiledir. Örneğin, bir terminal bağlamadan ekrandan YouTube veya Netflix’e gitmek imkansızdır. Wi-Fi bağlantısı göz önüne alındığında utanç verici. Klavye veya fare ile kontrol edilebilen gerçek bir tarayıcı ve uygulamaları kullanabilmek için MateView’de gerçek bir işletim sistemi olmasını isterdik, neden HarmonyOS olmasın.

Başka bir pişmanlık, Miracast protokolünün genel halk tarafından yeterince bilinmemesidir. Huawei’nin ABD tarafından yasaklanmadığı bir dünyada, Google Cast ve Apple AirPlay uyumlu bir MateView görmeyi çok isterdik. Bu, Android veya iPhone’undan herhangi bir görüntü veya video akışını mümkün kıldı ve bu nedenle MateView’ü ara sıra yapılan projeksiyonlar için son derece pratik hale getirdi (örneğin, bir arkadaş eve gelir ve tatil fotoğraflarını yansıtmak ister). Yine, burada anlaşmayı bozan hiçbir şey yok. Huawei’nin vaat ettiği akıllı ekranın, bağlantılı işlevlerinden çok tasarımıyla daha iyi olduğunu fark ediyoruz. Google Asistan veya Amazon Alexa gibi bir sesli asistana da karşı olmazdık.

LM / Haberler – Samsung’un DeX modu, MateView’deki kablosuz projeksiyonda iyi çalışır. Ekranın benzer bir işletim sistemine sahip olmasını isterdik.

Başka bir küçük kusur, bir kaynaktan diğerine geçiş bazen kaprislidir. Çoğu zaman, bilgisayarımız uykudayken MateView sebepsiz yere uyanır. Aynı anda bağlı iki bilgisayarınız varsa, trackpad ile ısrarla uyandırmanıza rağmen bazen hangisine gideceğini bilemiyor. Huawei muhtemelen tüm bunları bir yazılım güncellemesi ile geliştirebilir.

Web kamerası, hoparlör ve NFC: MateView’de eksik olan şeyler

Huawei MateView ile neyi beğendiğimizi size anlattık, görmek istediğimiz şeyle bu testi sonlandıralım. İlk olarak üzücü olan şey, Huawei ekranının bir web kamerası içermemesi. İnce çerçeveleri göz önüne alındığında bu anlaşılabilir bir durumdur, ancak özellikle bazı dizüstü bilgisayarların düşük kaliteli yerleşik web kameralarını gördüğünüzde, evden çalışmak için mükemmel ekranı oluşturmak için kaçırılmış bir fırsat olduğunu düşünmeden edemiyoruz. MateView 2’nin Huawei’nin ekranını daha da iyi hale getirecek yüksek kaliteli bir ön kameraya sahip olmasını gerçekten umuyoruz. Bu arada, bu inanılmaz tasarım için heyecanlanmaya devam edeceğiz.

LM / Haberler – MateView’ün eğimini kolayca ayarlayabilirsiniz, ancak döndüremezsiniz.

Bir başka hayal kırıklığı yaratan şey, hoparlörlerin kalitesidir. Çok güçlülerse çıkardıkları ses çok doygundur. MateView’ün hoparlörleri artık ayağında gizli, belki de daha uzamsal bir ses sunmak için yeni nesilde birkaç tanesi ekranın genişliğine yayılmalıdır?

LM / Haberler – Burada MateView hoparlörünü ve NFC etiketini görebilirsiniz.

Son olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi MateView’ün tabanında NFC etiketi bulunuyor. Huawei akıllı telefonlarını eşleştirmeyi amaçlayarak, onu iki ayda yalnızca bir kez kullandık, bu da onun bu kadar güzel bir cihazda bu kadar önemli bir yeri hak etmediğini gösteriyor. Huawei, işte önerimiz: İkinci nesil ile ayağı biraz daha kalınlaştırmak anlamına gelse bile, kablosuz bir şarj istasyonu ile değiştirin. Akıllı telefonunuzu, saatinizi veya kulaklığınızı ekranınızın altına yerleştirerek şarj etmek inanılmaz olurdu.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: