Anasayfa / Genel / Putin: Enflasyondaki artışın sorumlusu G7 ülkelerinin sorumsuz makroekonomik politikaları

Putin: Enflasyondaki artışın sorumlusu G7 ülkelerinin sorumsuz makroekonomik politikaları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-7 ülkelerinin son yıllarda ekonomide sorumsuz politika izlediklerini ve bunun küresel enflasyondaki artışa neden olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, enflasyondaki artıştan G-7 ülkelerini sorumlu tuttu.

Putin, Çin’in ev sahipliğinde girdap içi plânlı BRICS+ Zirvesi’nde küresel piyasalardaki akıllandırma değerlendirdi.

Toplantıya katılan ülkelerin demokratik sayı kutuplu düzenden yana olduğunu tamlayan Putin, “Bazıları tarafından icat edilen kurallara göre yaşamak istemeyen devletlerin gelişiminin durdurulması yönündeki girişimler, gayrimeşru yaptırım araçlarının pervasızca kullanılması, Kovid-19’un yarattığı sonuçlarla çarpılarak küresel ekonomideki krizi henüz bile kötüleştirdi.” dedi.

“Uluslararası finans sisteminin sarsıldığını, üretim, lojistik ve yatırım halkalarının parçalandığını” vurgulayan Putin, gıda, enerji ve ham madde fiyatlarında artışın özellikle Asya, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu devletlerinin gelişimini etkilediğini söyledi.

Buna Ukrayna’daki savaşın neden olmadığını savunan Putin, şöyle konuştu:

“Enflasyonda keskin artım geçmiş yaşanmadı. Bu, G7 ülkelerinin az yıldaki sorumsuz makroekonomik politikası, kontrolsüz emisyon ve teminatsız borçların birikmesinin sonucudur. Tüm yerde süreçler, pandeminin başlamasıyla hızlandı. Bu dönemde, ürün ve hizmetlere küresel çapta hem sunma hem dahi talep yetişkin ölçüde azaldı.”

Gıda piyasalarının dengesinin “ciddi” şekilde bozulduğuna dikkati cazip Putin, tahıl fiyatlarındaki artışın gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkilediğini anlattı.

Putin, “Ukrayna tahılının Karadeniz’deki limanlar üzerinden sevkiyatının durdurulmasıyla ilgili histeri, yapay şekilde şişiriliyor.” diye Ukrayna tahılının çevre tahıl pazarındaki sorunları çözebilecek miktarda olmadığını söyledi.

Ukrayna’dan tahılın çıkarılmasını engellemediklerini ifade fail Putin, “Ukrayna askerleri, limanları ve yakındaki suları mayınlardan temizlerse, Rusya, tahıl yüklü gemilerin uluslararası sulara serbest şekilde çıkışını sağlamaya hazır.” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: