Anasayfa / Genel / Plastik poşetten 3,5 yılda 3,8 milyar lira tasarruf – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Plastik poşetten 3,5 yılda 3,8 milyar lira tasarruf – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin 1 Ocak 2019’bile başlayan uygulama ile Türkiye’dahi plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 azaldı. Bu sayede plastik poşet kaynaklı 550 1000 ton plastik atığın oluşması ve yaklaşık 22 1000 746 ton sera gazı salımı engellendi.

Bakanlıktan kırılan rastlantı göre, 1900’lerde insan hayatına giren plastiğin gelişmesine tâbi olarak 1977’dahi ilişki noktalarında, herkesin rahatlıkla bulabileceği, ortalama kullanım ömrü 15 an olan yalnız apatit çözünmesi 1000 yılı bulagan plastik poşetler verilmeye başlandı.

Her mağazada ilişki sonrası verilen yerde plastik poşetler, petrol bazlı polietilen maddesinden üretiliyor. Polietilen maddeler ise atılgan haline geldiğinde ekosistemdeki canlılar ve doğaya zararlı hale dönüşüyor.

İnsan hayatına 20’nci yüzyılın başlarında giren plastiğin, çevre genelinde 1950’li yıllarda 1,5 milyon ton civarında olan üretim değeri ise yıllık 335 milyon tonu aştı.

Türkiye’dahi 2019 öncesinde, plastik poşet üretimi yıllık yaklaşık 35 milyar adetken tek kişi yılda ortalama 440 plastik poşet kullanıyordu.

1 Ocak 2019’bile başlatılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle zaman Türkiye’dahi plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 azaldı ve yerde sayede plastik poşet kaynaklı 550 1000 ton plastik atığın oluşması engellendi.

YAKLAŞIK 22 BİN 746 TON SERA GAZI SALINIMININ ÖNÜNE GEÇİLDİ

Ayrıca yerde azalmayla yaklaşık 22 1000 746 ton sera gazı salınımının bile önüne geçilmiş oldu.

Plastik poşet kullanımındaki eksilme ile Türkiye’dahi plastik poşet üretimi için gerekli plastik ham madde ithali dahi düştü ve yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf edildi.

Öte yandan, vatandaşlarda konuya ilişkin farkındalığın artmasıyla pamuktan kösele, file gibi sayı kullanımlık taşıma ekipmanı kullanımı bile yaygınlaştı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: