Anasayfa / Genel / Perseverance, NASA’nın Mars misyonunda tekrar sahnede

Perseverance, NASA’nın Mars misyonunda tekrar sahnede

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), Perseverance gezisinden yeni fotoğraflar paylaştı. Mars vazifesi ile ilgili bilgilendirme yapan NASA, Perseverance aracı ile Sid ismini verdiği kaya için çalışma yürüttüklerini duyurdu.

Perseverance aracı, yakın vakitte daha evvel keşfedilmemiş pozisyonları ziyaret edecek. Yeni keşif öncesinde toplanan son örnek olan Sid, Mars vazifesinin kilometre taşı olma özelliğine sahip.

Perseverance aracı vazifesinin başında: NASA, Sid için kolları sıvadı

Mevzu hakkında Twitter üzerinden açıklama yapan NASA, “Bir sonraki kaya maksadımı incelemek için aşındırma aletimi tekrar çıkardım. Mars yüzeyi, son derece hoş ve altı da epey değişik.” tabirlerine yer verdi.

Sid, Perseverance aracının Şubat 2021’de Mars’a indirildiği bölgede bulundu. Jezero Krateri’nin içinde yer alan Sid, kurbağa manasına gelen “Ch’al” olarak isimlendirilen bir cins Mars kayası. Ch’al kayaları, geçmişte su kütlesinin bulunduğu iddia edilen kraterin Santa Cruz bölgesinde bulunuyor. Bilimsel olarak kıymetli olan bu pozisyonun Jezero’nun batı deltasının bir kalıntısı olduğu iddia ediliyor.

Purdue Üniversitesi öğrencisi Brad Garczynski, “Krater tabanı tarihinde şimdi örneklemediğimiz eşsiz bir jeolojik kısmı temsil ediyor. Bilim grubu, haftalarca süren tartışmanın sonunda Perveserance aracını Sid ismi verilen kayayı alması için misyon yerine ulaştırdı.” dedi.

Geçmişte NASA, Perseverance üzere keşif araçlarını “robot jeolog” olarak nitelendiriyor. Keşif araçları, kayaların incelenmesi kelam konusu olduğunda dairesel deseni oluşturmak için yerleşik bir aşındırma aleti kullanıyor.

Perveserance aracının Sid misyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: