Anasayfa / Genel / Perseverance, Mars’ta gün batımını çekti!

Perseverance, Mars’ta gün batımını çekti!

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, Kızıl Gezegen’in gün batımı anlarını görüntüledi. Gezgin araç, batan güneşin çarpıcı bir imajını yakalamak için ağır mesaisine biraz orta verdi. Kelam konusu imaj aslında bu ayın başlarında çekildi. Lakin uzay ajansı bu manzarayı şimdi yakın bir vakitte paylaştı. NASA’nın toplumsal medya hesaplarındaki fotoğraf, Mars’ın kayalık görüntüsünün ardındaki ürkütücü bir parıltıyı gösteriyor. İşte imajın ayrıntıları…

Perseverance, Mars manzaraları göndermeye devam ediyor

Şubat ayında Mars’a inen gezgin araç, birçok üstün özellikli kamera ve aletlere sahip. NASA’nın bugüne kadarki en gelişmiş gezgin aracında yüksek teknolojili Mastcam-Z kamerası yer alıyor. Bu kamera sayesinde gezgin, birçok değerli imgeyi kaydedip dünyaya gönderiyor.

(Foto: NASA)

Perseverance aracı son olarak Mars gün batımını görüntüledi. NASA da geçtiğimiz günlerde o manzarayı paylaştı. Paylaşımın altındaki açıklamada NASA, bu imgenin aslında beklentilerden biraz farklı olduğunu belirtti. Zira ekseriyetle insanların Kızıl Gezegen’den beklediği bir gün batımı rengi ‘mavi’ değildir.

NASA, “Mars gün batımı kendine has mavi rengiyle öne çıkar. Atmosferdeki toz, mavi ışığın daha verimli bir halde nüfuz etmesini sağlar. Lakin ortalamadan az toz olması, renklerin daha solgun görünmesine sebep oldu. Renk, kamera artefaktlarını ortadan kaldırmak için kalibre edildi ve beyaz istikrarı ayarlandı.” dedi.

Bununla birlikte, Perseverance birinci defa Mars imajları göndermiyor. Son dokuz ayda Mastcam-Z kamerayla çektiği birçok imaj var. Ekim ayında gezgin, Mars’ın Jezero Krateri‘nde harika bir panoramik görüntü yakaladı. Ayrıyeten gezegene ulaştıktan kısa bir müddet sonra da özçekim yapmıştı. Bu özçekim sayesinde gezginin detaylarını da görme fırsatımız olmuştu.

NASA’nın bugüne kadarki en savlı Mars misyonu, Kızıl Gezegen’de antik mikrobiyal ömür belirtileri arıyor. Bunun dışında araç, Dünya’ya getirmek için Mars’tan kaya örnekleri de topluyor. Ayrıyeten Nisan ayından beri Ingenuity helikopteriyle de çalışıyor. Şimdiye kadar 16 uçuş yapan Ingenuity, öbür bir gezegende güçlü, denetimli uçuş gerçekleştiren birinci uçak.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: