Anasayfa / Genel / Perseverance gezgini, Mars’taki ses suratını keşfetti!

Perseverance gezgini, Mars’taki ses suratını keşfetti!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz yılın Şubat ayında keşif için Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopterini Mars’a sıkıntısız bir formda indirmeyi başarmıştı. Mars Keşif Programı kapsamında Kızıl Gezegen üzerindeki kaya ve tortu örneklerini toplayıp eski mikroskobik hayatın belirtilerini araştıracak olan gezgin, keşfettikleriyle Mars hakkındaki bilinmeyenlere ışık tutuyor.

Mars’ta 240 m/s hızında bir ses keşfedildi

Perseverance gezgini, Mars hakkında bilgi toplamaya devam ediyor. Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan Baptiste Chide, bu yılki 53. Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansı’nda gezginin yakaladığı birtakım bilgileri paylaştı.

Perseverance gezgininden sorumlu araştırmacı takımı, Mars’taki sesin suratını belirledi. Yapılan incelemeler sonucunda Mars’ta yaklaşık 240 m/s süratle seyahat eden bir ses keşfedildi. Tıpkı vakitte farklı ses frekanslarının Mars’ta farklı süratlerde seyahat ettiğini de farkkettiler.

Perseverance, sesi algılayabilmek için özel bir mikrofon ile donatıldı. Baptiste Chide, bu yılki 53. Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansı’nda mikrofonun ayrıyeten keşif aracının içinde ve etrafında Mars’ın yüzeyindeki sıcaklığı ölçmeye de yaradığını belirtti.

Mars yüzeyinde ses ölçüm süreci, Perseverance’ın lazer patlamalarından çıkan seslerin gezici mikrofonuna geri dönmesi için geçen mühlet ölçülerek gerçekleştirildi. Öte yandan lazer patlamaları ise bileşimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek emeliyle yakındaki kayaları buharlaştırmak için kullanıldı.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: