Anasayfa / Genel / Perakendeciler tatilden önce işçi almak için çabalıyor

Perakendeciler tatilden önce işçi almak için çabalıyor

Macy’s, çalışanları şirkete yönlendiren herhangi bir arkadaş veya aile üyesi için 500$’a varan yönlendirme ödülleri sunuyor. Walmart başlamak için saatte 17 dolara kadar ödeme yapıyor ve çalışanlarına ücretsiz eğitim vermeye başladı. Ve bazı Amazon depo işlerinde artık 3.000$’a varan imza bonusları var.

2020’de koronavirüs nedeniyle alt üst olan tatil alışveriş sezonunun bu yıl yeniden yoğun olacağını tahmin eden perakendeciler, dar bir işgücü piyasasında mağazalarına ve dağıtım merkezlerine personel sağlayacak kadar işçi bulmak için çabalıyorlar. Maske takma mücadelesinden çalışanlar arasında yüksek enfeksiyon oranlarına kadar, pandeminin ortaya koyduğu birçok zorluktan çoğundan daha fazla etkilenen bir sektöre başvuranları çekmenin kolay bir iş olmadığı ortaya çıkıyor. İstekli perakende çalışanları muhtemelen daha yüksek maaş çekleri alacak ve daha az saat çalışacak, tüketiciler ise daha az envanter ve yetersiz personelle karşı karşıya kalabilir.

Columbia Üniversitesi işletme okulunda perakende çalışmaları direktörü Mark A. Cohen, “Perakende sektöründe çalışmak isteyenlerin genellikle çok az seçeneği vardır – bu büyük ölçüde coğrafyaya ve saat uygunluğuna bağlıdır” dedi. “Artık kimin en yüksek ve en iyi avantajlara, ikramiyelere ve saatlik ücretlere sahip olduğunu seçebilirler. Gördüğümüz gibi, tırmanış dikkat çekiciydi.”

Ya da bu sezon tam zamanlı ve yarı zamanlı 76.000 çalışanı işe almayı planlayan Macy’s CEO’su Jeff Gennette’in yakın tarihli bir röportajında ​​belirttiği gibi: “Bunu herkes yaşıyor – ön saflarda yetenek için bir savaş var. Bence hepimizin oyunumuzu geliştirmemiz gerekiyor.

Okul harcı geri ödemesi gibi en cömert ikramiyelerden bazıları çoğunlukla uzun süreli işçilere sunulurken, mevsimlik işçiler bile normal ücretlerden daha yüksek maaş alacaktır. Mevcut çalışanlar yaklaşık iki yıldır pandemi koşullarının yükü altında olduğundan, bu yıl yarı zamanlı çalışanları işe almak perakendeciler için özellikle önemlidir. Bir endüstri grubu olan Ulusal Perakende Federasyonu, rekor tatil satışları öngörüyor ve perakendecilerin 2020’de 486.000’den önemli ölçüde daha fazla olan 500.000 ila 665.000 mevsimlik işçiyi işe alacağını tahmin ediyor.

New Canaan, Connecticut merkezli mali danışman R5 Capital’i kuran Scott Mushkin, “Perakendecilerin ve distribütörlerin karşılaştığı en büyük risk, mevcut iş gücünü aşmalarıdır” dedi. “Fazla mesai ancak bir yere kadar gidebilir. İş gücü tükendi.”

Bay Mushkin geçen ay Illinois, Naperville’deki bir Home Depot’u ziyaret ettiğinde perakendecilerin işçiler için ne kadar hevesli olduğunu ilk elden gördü.

Mushkin, “Mağazadaki açık pozisyon tabelasına bakıyordum ki bir yönetici bana gelip başvurmakla ilgilenip ilgilenmediğimi sordu” dedi.

Bay Mushkin, yalnızca yöneticinin çaresizliğinden değil, aynı zamanda mevcut pozisyon sayısından da etkilendiğini söyledi. “Temelde bu işte her iş yeri açıktır” dedi. “Peki şimdi bu işleri kim yapıyor? Boşluğu kim dolduracak?”

Koronavirüs pandemisi hakkında daha fazlasını okuyun

Bu baskı, Walmart gibi büyük perakendecilerin mevcut işgücünü tamamlamak için neden bu sezon 150.000 ek işçi kiralamak istediğini açıklayabilir. Pandemiden birkaç yıl önce, Walmart mevcut işçilere tatillerde fazladan çalışma saatleri teklif etti, ancak büyük bir işe alma saldırısı başlatmadı. (Mevcut çalışanlar yine de ek saatler için kaydolabilir.) Son zamanlarda asgari ücret saatte 12 dolara çıkarıldı ve bazı mağazalar yeni işçilere saatte 17 dolar teklif ediyor.

Amazon ayrıca, kalıcı iş gücüne 125.000 kişi ekleme girişiminin ardından bu tatil sezonunda 150.000 çalışan eklemeyi planlıyor. Dev perakendeciler iş adaylarının çoğunu silip süpürürken, diğerlerinin yeni çalışanlar alması çok daha zor.

Saks Off 5th gibi birçok perakendeci, bu yıl Şükran Günü’nde kapalı kalma taahhüdünü yineledi; Çalışanların o gün mağazalarda çalışmasını zorunlu kılmak, muhtemelen bu yıl özellikle zorlu bir satış olacaktır.

28.600 mevsimlik ve düzenli çalışanı işe almayı hedefleyen Nordstrom, mağazadaki saatlik ve gecelik çalışanlar için ikramiye ve performans ödüllerini geçen yıl 400 dolardan 650 dolara çıkardığını söyledi.

Saks Off 5th, Ekim ayında, saatlik mağaza çalışanları için asgari taban ücretini saatte 15 dolara yükselteceğini – federal asgari ücretin iki katından fazla – artıracağını ve bu yıl tatillerde daha uzun alışveriş saatleri sunmayacağını, böylece işçilerin daha fazla zaman geçirmesini sağlayacağını söyledi. esneklik.

Best Buy, başvuru sahiplerinin ilk tanıtım turuna fiziksel olarak katılmak yerine video göndermelerine izin veriyor ve yakın tarihli bir açıklamada videoların “ileri geri programlamaya gerek kalmadan kaydedilebileceğini ve incelenebileceğini” söylüyor.

Perakendecilerin mücadelesi, ABD ekonomisi güçlenirken ve Ekim ayında aylık güçlü bir toparlanmayla 531 bin iş eklerken ortaya çıkıyor. Ancak işsizlik yüzde 4,8’den yüzde 4,6’ya düşerken bile, istihdam edilen veya iş arayan çalışma çağındaki nüfusun oranını ölçen işgücüne katılım oranı geçen ay yüzde 61,6’da değişmeden kaldı. Bu, mevcut iş gücü havuzunun sıkı kaldığını gösteriyor.

“Hiç deneyimimizin olmadığı, milyonlarca insanın izne çıkarıldığı, işten çıkarıldığı veya iş dünyasından uzaklaştırıldığı ve hepsinin belirli bir tarihe kadar geri döneceklerini düşündükleri bir krizden çıkıyoruz. çalışmak biraz aptalca.” dedi Bay Cohen. “Bazı insanlar, özellikle çok sayıda insana maruz kalacakları bir işte, işe geri dönmekten hala korkuyor.”

Delta varyantının korkuları bazı işçileri uzak tutabilirken, perakende sektörü, mağaza çalışanlarının işten ayrılabileceği ve mevsimlik işçi bulmanın daha da zorlaşabileceği korkusuyla aşılama gereklilikleri uygulama konusunda isteksiz davranıyor. Biden yönetimi tarafından Perşembe günü açıklanan 100 veya daha fazla çalışanı olan işletmeler için yeni bir aşılama veya test şartı, onları esasen bunu yapmaya zorladı, ancak 4 Ocak’a kadar yürürlüğe girmesi planlanmadı ve Cumartesi günü bir federal temyiz mahkemesi tarafından geçici olarak engellendi. Louisiana’da. (Yetki, işverenleri aşılanmamış işçilerin 5 Aralık’a kadar maske takmasını şart koşmaya yönlendiriyor.)

Ulusal Perakende Federasyonu, “kritik tatil alışveriş sezonunda perakendeciler için külfetli yeni gereksinimler” yarattığını söyleyerek yetkiyi eleştirdi.

Maine merkezli outdoor perakendecisi LL Bean’in CEO’su Stephen Smith, özellikle 50’den fazla mağazası için saatlik işçi almanın “inanılmaz derecede zor” olduğunu söyledi. Zincir ikramiye sunmuyor, ancak işçileri çekmek için yeni esneklik biçimlerine öncelik veriyor. Örneğin, yurt içi çağrı merkezindeki işler artık tamamen uzak.

Bay Smith, mağazalarda, “Aile taahhütlerinizi yerine getirirken işinizi çok daha kolaylaştırmak” için “İki veya dört saatlik vardiyalar yapabilmeniz için vardiya yapımızı değiştirdik” dedi.

Şirket ayrıca, çalışanların açık hava deneyimlerinin keyfini çıkarması için birkaç ücretli izin günü de dahil olmak üzere benzersiz avantajlarını vurgulamaya çalıştı.

İşçi bulmanın zorluğu, birçok perakende işinin ne kadar zor olduğunu ve birçok mağaza çalışanının pandeminin en kötü döneminde karşılaştığı kısa süreci vurguladı. Düzenli olarak Covid-19’a maruz kaldılar ve maske takma konusunda müşteri anlaşmazlıklarına karıştılar ve çabaları için tutarsız bir şekilde tehlike ödemesi veya başka bir tazminat teklif edildi. Birçok perakende çalışanı, mağazalarda virüse maruz kaldıklarında kendilerine uygun şekilde bilgi verilmediğini söyledi.

Bergdorf Goodman’da kişisel alışveriş yapan Anthony Stropoli, perakendenin son yıllarda gözden kaybolduğu kazançlı, müşteri odaklı işlerden birine sahip ve lüks perakendeciliğin farklı bir oyun olduğunu belirtti. Daha önce 2019’da iflas başvurusunda bulunan Barneys New York’ta çalıştı.

Stropoli, “Şu anda pek çok insan perakende sektöründe çalışmak istemiyor – bunu gerçekten, gerçekten anlıyorum” dedi. “İnsanlar kendilerini değerli veya yeterince tazmin edilmiş hissetmiyorlar ve bence tüm bu Covid olayı onların bunu gerçekten yeniden düşünmelerine neden oldu. Kendilerini değerli hissetmek istiyorlar.”

Tüm bunlar, işçilerin bu sezon geçmişe göre daha fazla etkiye sahip olduğu anlamına geliyor. Danışmanlık şirketi AlixPartners’ın küresel perakende uygulamaları eş başkanı Joel Bines, perakendecilerin bu sezon yeterli sayıda işçi bulmak istiyorsa onlara daha fazla ödeme yapmaları ve çalışma koşullarını temelden iyileştirmeleri gerektiğini söyledi.

Bay Bines, “Karlarını büyütmek için çalışanlarına harcanabilir dişliler gibi davranan perakendeciler için, kendileri için çalışacak insan bulamamalarına şaşırdıklarına inanmak zor,” dedi.

“Sektörün, işçilerin artık temsilciliğe sahip olduğunu kabul etmesi gerekiyor” diye ekledi. “Daha önce hiç sahip olmadıkları bir şekilde ajansları var.”

Sapna@Haber adresinden Sapna Maheshwari ve michael.corkery@Haber adresinden Michael Corkery ile iletişime geçin.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: