Anasayfa / Genel / Patagonia CEO’su Ryan Gellert’in Tek Misyonu Var: “Ev Gezegenimizi Kurtarın”

Patagonia CEO’su Ryan Gellert’in Tek Misyonu Var: “Ev Gezegenimizi Kurtarın”

Patagonia’nın genel müdürü olmak için resmi olmayan bir nitelik, ekstrem sporlara ilgi, güçlü bir meditasyon uygulaması veya her ikisine birden sahip olmak gibi görünüyor. Önceki CEO, Tibet Budizmini uyguladı. Ondan önceki meditasyon yapmayı seven bir kayak serseriydi. Şirketin eksantrik kurucusu Yvon Chouinard, dağcı bir Zen Budistiydi.

Ryan Gellert, Eylül 2020’de Patagonya’nın CEO’su seçildiğinde, soyağacı pek şaşırtıcı olmadı. Bay Gellert, kariyerini Black Diamond da dahil olmak üzere outdoor perakendecileriyle geçirmiş hevesli bir dağcı ve kayakçıdır. Bir Budist olmasa da, onlarca yıllık sosyal ve çevresel aktivizm geçmişine sahiptir ve bu da onu ülkenin politik olarak en aktif şirketlerinden birine liderlik etmeye çok uygun kılmaktadır. Ve Florida Teknoloji Enstitüsü’nden işletme derecesi ve Utah Üniversitesi’nden hukuk derecesi ile Patagonya’nın Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki operasyonlarına liderlik etmek için yükseldi.

Bay Gellert bir kargaşa anında görevi devraldı. Patagonia, pandeminin başlarında mağazalarını kapatan ilk ABD perakendecilerinden biriydi ve bu durum, çalışanlarına bakmakla gurur duyan şirkette kapsamlı izinlere ve bazı işten çıkarmalara yol açtı. Şirketin CEO’su Rose Marcario, geçen yaz halefini belirlemeden aniden istifa etti. Ve dünyanın büyük bir bölümünü kapatan küresel bir sağlık krizinin ortasında, Patagonya’nın çevre aktivizmi sıçradı.

Şimdi, görev süresinin üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmiş olan Bay Gellert, kamu profili yüksek özel bir şirketin başkanı olarak görevine alışıyor gibi görünüyor. Patagonia’nın işi, şu anda tedarik zinciri sorunlarıyla boğuşmasına ve yıllık satışlarının 1 milyar doları aşma yolunda olmasına rağmen, kapanmanın ardından toparlandı. Satışlarının yüzde 1’ini çevreci gruplara bağışlayan şirket, aktivizmini artırdı ve ürünlerini muhafazakar bir grup için bağış toplama etkinliğine ev sahipliği yapan bir dağ beldesinden tedarik edecek kadar ileri gitti. Ve Bay Gellert, iklim değişikliğiyle mücadele etmeyenler için “cehennemde özel bir yer” olduğunu söyleyerek diğer şirketleri hedef almaya başladı.

Tüm bunlar diğer şirketlerde dikkat dağınıklığına neden olsa da, en azından Patagonya için işlerin normale döndüğünün işaretleri.

Bu röportaj kısaltılmış ve anlaşılır olması için düzenlenmiştir.

Bu sektördeki birçok insan yolunu dağlara buluyor. Açık havada, tırmanarak veya kayak yaparak mı büyüdünüz?

Bu benim de hikayem ama sahilde başlıyor, dağlarda değil. Florida, Cocoa Beach’te büyüdüm, bu yüzden burası tam olarak dağlardaki küçük bir tepe kasabası değil. Ve ben bir bakıma unutulmuş bir geçmiş gibi hissettiren bir yerde büyüdüm, çocukken sen hep dışarıdaydın. Caddenin karşısında bir okyanus vardı ve caddenin karşısında yunuslar, deniz ayıları falan olan bir nehir vardı. Böylece sörf yaparak, kumsalda oynayarak ve adalarda kamp yaparak büyüdüm.

Cocoa Beach’teki pek çok insan hayatlarını sörf yapmak üzerine kuruyor ve bu insanlardan bazılarının profesyonel sörfçü olmaları beni çok etkiledi. O tutkuyu paylaşmıyordum ama yaşlandıkça her zaman gerçekten ilgilendiğim bir şeyi nasıl bulacağımı bulmak istediğimi düşündüm. Üniversiteden hemen sonra kayak serseri olmak için Salt Lake City’ye taşındım. Sonra bir kez kaya tırmanışına gittim ve o kadar. İşte o zaman ‘Oh, hayatımın geri kalanını bununla geçireceğim’ dedim ve bu benim 25 yıldır hayatım.

Okulda ekonomi okudun mu?

Finans okudum çünkü ne yapmak istediğim hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu yüzden oldukça ilhamsız bir seçimdi. MBA yaptım ve ardından hukuk fakültesine gittim. Ama baroyu asla kabul etmedim ve asla avukatlık yapmadım.

Öyleyse neden hukuk okuyorsunuz?

Bunun hukukçu olmakla alakası yok. Sosyal çalışmaydı. Salt Lake City’deki evsizlerle gönüllü oldum, avukatlara yardım ettim ve hapishane sisteminde çalıştım. Gerçekten bu sosyal konulara yöneldim.

Hukuk fakültesinden sonra Black Diamond’a döndüğümde, Black Diamond Salt Lake City merkezli bir şirket olduğundan ve bu konularda uzun bir çalışma geçmişine sahip olduğundan, Utah’taki vahşi toprakların korunmasını savunmaya başladım.

Bir çevreci olarak, koruma ve kapitalizm arasındaki gerilimi nasıl dengelersiniz?

İnsanların istediği ve sevdiği giysiler üreten bir tüketim malları şirketiyiz. Ama insanların hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu şeyleri yapmıyoruz. Bu konuda kendimize karşı acımasızca dürüst olalım ve insanoğlu olarak yaptığımız her şeyin gezegen üzerinde bir etkisi olduğu konusunda da acımasızca dürüst olalım. Bununla sürekli mücadele etmek zorundasın. Ve Patagonya adına, büyüme kavramı konusunda kendimize gerçekten meydan okumaya çalışıyorum.

Patagonya’nın büyümeyi durduracağı bir anı öngörebiliyor musunuz? Bir şirketin kasten büyümeyi durdurması nasıl görünürdü?

Bunun felsefi boyutu var ve operasyonel boyutu var. Büyümeyi durdurmak ya da geriye gitmek nasıl bir şey? Gerçekten karmaşık. Bir iş dairesine sahip olmak, iş dünyasındaki en büyük sihir numarası olabilir. Bunun kasıtlı ve başarılı bir şekilde yapıldığı hiçbir örnek bilmiyorum. Büyümeye karşı değilim. Ancak uygun olduğuna inandığımız bir hızda ilerlememizi sağlamaya kararlıyım. Oldukça anlamlı olan dağıtımdan uzaklaştık çünkü bir fark yaratabileceğimizi düşünmüyorduk.

“İnsanların iş hakkında duyduklarına yüksek derecede sinizmle yaklaşmaları kesinlikle geçerli ve önemlidir.” – Ryan Gellert

Bir dağıtım anlaşmasından kaçınmanıza neden olan nedir?

Bize mantıklı gelmediğini söylediğimiz yerler var. Kendimize gerçekten dürüst olalım. Neden buradayız? Ve tek cevap ticari ise, muhtemelen toplanıp yolumuza devam etme zamanı gelmiştir.

Patagonia’nın tüm aktivizm çalışmasının sadece pazarlama olmadığından nasıl emin olabilirsiniz? Nasıl “yeşil yıkama” değil?

İnsanların iş hakkında duyduklarına yüksek derecede sinizmle yaklaşmaları kesinlikle geçerli ve önemlidir. Ve sana söylediklerimizi yaparsan, tamam. Bu sağlıklı bir duruş.

Bir şirketi ve amacını gerçekten anlamak istiyorsanız, yaptığı işe bakın ve kendi kararınızı verin. Patagonia’nın yaptığı kusurlu ama tutarlı bir şekilde özverili çalışma konusunda kendimi rahat hissediyorum. Hem dahili hem de harici olarak çalışmalarımız ve eksikliklerimiz konusunda amansızca şeffaf olmaya çalışıyoruz.

En büyük katkımızın dağıttığımız para olduğunu düşünmüyorum. Kampanyasını yürüttüğümüz bireysel sorunlar değil. Bu, tabandan gelen çevresel aktivizmi farklı destek düzeyleriyle ölçeklendirmekle ilgili değil. İşin kalbinden hareket ederek, şirketlerin sahiplerinin servetini en üst düzeye çıkarmaktan daha fazlasını yapmak için var olabileceğini ve bunu on yıllar boyunca büyük ve küçük yollarla gerçekten tutarlı bir şekilde yaptığını kanıtlıyor.

Bugünlerde birçok şirket siyasi anlaşmazlıkların içine çekiliyor. Coca-Cola’nın Oy Hakları Savunuculuğu, Patagonya’nın Serbest Akan Nehirler Kampanyasından Farklı mı?

Açık bir misyon anlayışımız var. Bu bizi haklı çıkarıyor. Gazlı içecek satışımız yoktur. Misyon bildirimimiz “Gezegenimizi kurtarmak için çalışıyoruz.” Bu bize gerçek görev netliği veriyor.

İnsanlar “Halka açık bir şirket olarak bunu yapamayız” dediğinde her zaman sinirlenirim. tartışmalı konu. Oylamaya erişim ve katılım kavramını bir tartışma konusu haline getirmemizin delilik olduğunu düşünüyorum.

Büyük ölçüde Demokratik önceliklerle uyumlu siyasi duruşunuzun Cumhuriyetçilerin Patagonya ürünlerini satın alma istekliliğini nasıl etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü?

Oldukça muhafazakar bir aileden geldiğim için genellikle farklı bakış açılarına saygı duyarım. Ve beni, insanların Patagonya’nın muhafazakarlık karşıtı veya tersine Demokrat Parti’nin bir uzantısı olduğunu düşünmesi kadar rahatsız eden bir şey yok çünkü ikisi de doğru değil. Biz, radikal ve tutarlı bir şekilde bunlara bağlı kalmaya ve verdiğimiz kararlar konusunda şeffaf olmaya inanan bir dizi değere sahip bir şirketiz – iyi, kötü ya da değil. Bu siyasi ortamda bu kadar derinden iç içe geçmiş olmasından nefret ediyorum. Ancak ilerlemeli ve en kritik olduğunu düşündüğümüz konular hakkında konuşmalıyız.

Hükümetlerin ve büyük şirketlerin kontrolden çıkmış iklim değişikliğini durdurabileceklerini düşünüyor musunuz?

inancım var mı Hayır. Yarattığımız sorunlar yeterince büyük ve yeterince karmaşıktır ki, bunları çözmek için toplumun üç kaldıracı da uyum içinde çalışmalıdır. Hükümetlerin yapmak için yaratıldığına inandığım şeyi yapmak için hükümetlere ihtiyacımız var, yani kolektif olarak karşılaştığımız en büyük sorunları çözmek için ve bence hükümet bunu yapmakta sürekli olarak başarısız oldu. Bireylerin yaşamlarında etki yaratabilecek seçimler yapmalarına ve aynı zamanda sivil toplumun bir parçası olarak ortaya çıkmalarına ihtiyacımız var. Ve kendini güçlendiren şirketlere ihtiyacımız var. Bazı şirketler doğru şeyleri söylemeye başlıyor ama bence söyledikleriyle yaptıkları arasında çok büyük bir fark var. O yüzden iyimser değilim.

İnsan olarak sadece maruz kalmadığımız, kendi yarattığımız iki büyük varoluşsal tehdit, iklim ve çevre krizi ve kutuplaşmadır. Ve kutuplaşma, ilkiyle başa çıkma becerimizi etkiler. Bu yüzden gerçekten kötümserim.

Ama biz insanlar olarak bu zorlukları yarattık ve eğer doğa bunları çözmek zorunda kalırsa, bu hiç hoş olmayacak. Bence sadece ortaya çıkıp işi yapmalıyız. Ben özellikle depresif bir insan değilim. İyi vakit geçirmeyi seviyorum ve görünmeye devam ediyorum. Ama beni gerçekten doğruluk serumu altına aldığın ve kendime ne kadar güvendiğimi bildiğini söylediğin zamanlar var ya? Yani iki küçük çocuğum var. Benim büyüdüğümden çok daha kötü bir dünyayı miras alacaksın.

Vietnam gibi yerlerdeki aksamalar ve daha geniş tedarik zinciri sorunları işletmeyi nasıl etkiliyor?

Ekonomik yerçekimi yasaları, diğerleri gibi Patagonya için de geçerlidir. Etkilerini hissediyoruz. Rahatsızsın. Rahatsızsın. Ama biz onların içinden geçtik. Aşı oranlarının ancak şimdilerde yükseldiği Güney Vietnam’daki insanlar hakkında bundan çok daha fazla endişe duyuyorum.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.