Anasayfa / Genel / Pandemideki ücretsiz izin süreleri için mahkemeden karar – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Pandemideki ücretsiz izin süreleri için mahkemeden karar – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ücretsiz izin konusunda 4857 sayılı İş Kanunu’nun 55’inci maddesinin ‘j’ bendinde yer saha “işverenler tarafından verilen başka izinler” ifadesinin pandemi ücretsiz izni dahi kapsayacağı konuşuluyordu.

Bazı uzmanlar, ücretsiz iznin mevcut yasal tensikat çerçevesinde kıdem süresine karışma olmadığını ifade ederken; karşıt görüştekiler dahi pandemide geçen ücretsiz izin sürelerinin yıllık izne hak kazanmak için gerekli kıdemin hesabında dikkate alınacağını dile getiriyordu. Konuyla ilişkili Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte tek karara imza attı.

Oy birliği ile kırılan kararda, “Yargıtay 9. ve 22. Hukuk dairelerinin yerleşik kararlarına göre işçinin ücretsiz izinde durduğu sürelerde iş akdi askıdadır. İşçinin 6 aylık kıdem hesabına sınama ve askıda kalan sürelerde karışma edilir. Başka tek anlatımla yerde hesapta fiili emek süreleri mutlak olarak aranmaz. Bu kararlar bile dikkate alındığında 7244 sayılı kanun ile 4857 sayılı kanuna eklenen geçici 10.madde çerçevesinde tek taraflı izin uygulaması sonucunda kullandırılan ücretsiz izin süreleri 6 aylık kıdem süresi hesabında dikkate alınması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle İş Mahkemesi’nce yargılamaya sürme edilerek davanın esası hakkında hüküm kurulması gerekirken sav şartı yokluğundan davanın reddine üzerine karar verilmesi hatalıdır” denildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: