Anasayfa / Genel / Pakistan’da hükümet devlet varlıklarının acil satılmasına karar verdi – Son Dakika Dünya Haberleri

Pakistan’da hükümet devlet varlıklarının acil satılmasına karar verdi – Son Dakika Dünya Haberleri

Ekonomik olarak zor tek dönemden geçen ve son olarak IMF ile 1,17 milyar dolarlık uyuşma yapan Pakistan’bile hükümet, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için mevki varlıklarının birden satılmasına karar verdi.

“The Tribune Express” gazetesindeki habere göre, “Hükümetlerarası Ticari İşlemler” kararı, Başbakan Şahbaz Şerif’in başkanlığında toplanan kabine tarafından onaylandı.

Karar, mevki varlıklarının yabancı ülkelere birden satılması, yerde süreçteki tüm prosedürlerin ve organizatör kontrollerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler arasında yerde tür varlıkların satılması süreciyle ilgili 6 yasa bile bulunuyor.

Bununla beraberce kararın Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylanması gerekiyor.

Hükümetin yerde adımla Uluslararası Para Fonunun (IMF) işaret ettiği 4 milyar dolarlık finansal açığı kapatmak istediği belirtiliyor. Pakistan, IMF ile 14 Temmuz’bile 1,17 milyar dolarlık uyuşma yapmıştı. Ancak IMF, Pakistan’ın 4 milyar abd finansal açığı bulunduğunu belirtmişti.

HİSSE SENTLERİ BAE’YE

Karar ile petrol ve gaz şirketlerinin ve devlete ilgili enerji santrallerinin hisselerinin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) satılarak 2-2,5 milyar abd elde edilmesi hedefleniyor.

Mayısta Pakistan’ın yeni kredi teklifini BAE, İslamabad’ın henüz önceki kredileri ödeyememesi sebebiyle reddetmişti. Bunun yerine Abu Dabi yönetiminin Pakistan’ın şirketlerinde yüzde 10-12 hisse satın almayı teklif ettiği belirtilmişti.

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı Miftah İsmail, 17 Temmuz’bile yaptığı açıklamada, tek özelleştirme işleminin 471 gün sürdüğünü ve hükümetin birden olarak para kaynağına ihtiyacı olduğunu söylemişti.

İsmail, sevilen tek ülkeden 1,2 milyar dolarlık ödemesi ertelenen petrol alacaklarını, tek başka ülkenin dahi hisse senetlerine 1,5-2 milyar abd yatırım yapacağını belirterek, “Bir başka sevilen ülke ihtimal ödemesi ertelenen tabiî gaz verebilir ve tek başka ülke dahi biraz mevduat yatıracak.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan İsmail, bunların hangi ülkeler olduğunu belirtmemişti.

HAN’DAN HÜKÜMETE TEPKİ

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ABD komplosu ile göreve getirilen ithal hükümetin” mevki varlıklarının yabancı ülkelere birden satışında tüm prosedürleri kaldırmasına tepki gösterdi.

Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 yıldır “yağmaladığını” öne süren Han, yerde kişilerin mevcut ekonomik erimeden dahi sorumlu olduklarını kaydetti.

Başbakan Şerif ise Twitter’dan Han’a yanıt vererek, PTI liderinin “hafıza kaybından muzdarip” olduğunu iddia etti.

Şerif, yolsuzluğun Han’ın döneminde arttığını savunarak, halkın Han’ın kötü ekonomi yönetiminin bedelini ödediğini belirtti.

ÜLKE EKONOMİK OLARAK ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Pakistan, ekonomik olarak zor tek dönemden geçiyor.

Pakistan rupisi, ülkedeki siyasi atmosferin dahi etkisiyle son tek haftada yüzde 8,3 üstün kaybetti. Bu, Kasım 1998’takt yerde yana görülen en yüksek üstün kaybı oldu.

KREDİ NOTU DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 19 Temmuz’bile Pakistan’ın kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, 2022’nin esasen yerde yana Pakistan’ın hariç likidite pozisyonunda ve finansal koşullarındaki önemli arıza, özyazı rezervlerinin azalması ve siyasi riskler, ülkenin kredi görünümünün negatife revize edilmesinin sebepleri arasında gösterilmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: