Anasayfa / Genel / Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi?

Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi?

Türk otomotiv sanayisinin ilk 6 aylık sonuçlarını ve otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri nine Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, küresel piyasalardaki gelişmeler, Avrupa pazarındaki daralmanın Türkiye’ye etkisi ve güncel ekonomi politikalarına değindi. 

“ARAÇ YETİŞTİREMEZKEN, ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ DOĞRU GELMİYOR”

Enflasyonist tazyik ve kur artışı paralelinde yükselen otomobil fiyatları nedeniyle yüzde 80’lik ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düştü. Türkiye’dahi 400 1000 TL’nin altında sınırlı sayıda vasıta kaldı. Yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 70’lik ÖTV baremlerinin zamlar karşısında işlevini yitirmesi hem tüketici hem dahi markalar tarafında ÖTV matrahlarında yeni tek aranjman beklentisi oluşturmuştu.

Dünya gazetesinin haberinde görüşlerine yer verilen OSD Başkanı Cengiz Eroldu’ya göre, arzın talebin sayı gerisinde kaldığı ve ülke ekonomisinin vergi gelirlerine henüz fazla ihtiyaç tanık yerde dönemde kısa vadede tek ÖTV indiriminin gündeme gelmesi mümkün görünmüyor.

Konuyla ilgili Eroldu, “Şu andaki ortamda tığ gidip tek yandan mal yetiştirmezken, tek yandan bile ‘ÖTV’yi indirelim’ söylemek gerçek gelmiyor tarafıma. ÖTV konusunda en güncel rastlantı Maliye Bakanlığı sahip. Hangi vergi diliminde ne kadar vasıta satılıyor babalarımız henüz iyi biliyorlar. Şu anda bile Türkiye’dahi malûm tek talep var. O talep yerde kadar hızlı sürme ettiği müddetçe ve tek dahi ülkenin mali bilançosunu düşündüğümüz zaman ÖTV indirimi sayı rasyonel gelmiyor açıkçası. Ama malûm tek noktadan sonra talep düşmeye başlayacak, o zaman konu değerlendirilebilir niteleyerek düşünüyorum. Bunu OSD Yönetim Kurulu’nda tartışmadık ama yerde benim kişisel fikrim yerde yönde” niteleyerek konuştu.

“İLK YARI POZİTİF KAPANDI”

OSD Başkanı Cengiz Eroldu, yerde yılın ilk 6 ayın otomotiv açısından sayı kötü geçmediğini ifade ederek, “Geçen yılın tıpkısı dönemine göre üretimimiz yüzde 1,5 arttı, kapasite kullanımımız yüzde 65’ten yüzde 67’ye artık. Geçmiş yılların gerisinde olsa bile tek iyileşme var. İhracatta tane olarak yüzde 1,2, tutar olarak pariteye rağmen bile yüzde 5,3’lük artım var. Bütün yerde pozitif verilerin yanında yalnızca Türkiye’deki otomotiv pazarı ilk yarıda yüzde 8,8 küçüldü. Gerçi yerde bile Avrupa pazarındaki düşüşe göre henüz iyi tek rakam. Türkiye pazarı aslında Avrupa pazarlarından henüz iyi sonuç gösterdi ilk 6 ayda” niteleyerek konuştu.

OSD’nin açıkladığı haziran ertesi otomotiv sanayi verilerinde otomobil üretimindeki artım uyanıklık çekti. Çip krizi nedeniyle aylardır üst üste daralma yaşanan, mayısta ise sadece 0,3 artım kaydedilen otomobil üretimi, haziran ayında yıllık hoş yüzde 38,7 artarak 86 1000 585 tane olarak gerçekleşti.

Toplam otomotiv üretimi ise haziran ayında yıllık hoş yüzde 26 artışla 135 1000 424 tane olarak gerçekleşti. Böylece, yılın ilk 6 ayında otomobil üretimi, geçen yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 8 daralarak yaklaşık 383 1000 tane olurken, yerde dönemde toplam üretim ise yüzde 1.5 artışla 649 1000 311 tane oldu.

“ÇİP KRİZİ GEVŞEDİ”

Çip tedariki konusunda negatif ayrışmanın son bulacağını öngören otomotivciler, mayıs ayında yılsonu hedeflerini tek miktar yukarı çekmişti. OSD Başkanı Cengiz Eroldu, o dönemde yaptığı açıklamasında sektörün yüzde 11-12 olan ihracat artım tahminini yüzde 14- 24 aralığına yükseltildiğini, yüzde 8-15 aralığında öngörülen üretim artışı oranını ise yüzde 10-18’açınık çıkardıklarını açıklamıştı. Eroldu, piyasadaki tüm olumsuzluklara rağmen yerde hedefi koruduklarına uyanıklık çekerek, “İlk 6 aylık tablo bile geçen yıla göre iyileştirmeyi gösteriyor. İlk 6 ayda malzeme ve çipten kaynaklı üretim kayıpları fazla oldu Türk otomotiv sanayinde fakat ikinci dönemde bunun biraz henüz telafi edileceğini bekliyoruz” dedi.

“İKİNCİ YARI BİRAZ DAHA ZOR OLACAK”

Ancak ihracat pazarlarında yaşanan talep küçülmek ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin sektör açısından risk barındırdığını ifade fail Eroldu, “En yetişkin pazar Avrupa’bile sayı yetişkin beklentiler yok. Avrupa’bile kalan enflasyon ve adetlerdeki düşme Türk otomotiv sanayi açısından ihracat bacağında tek sıkıntı yaratabilir. Buna yalnızca ihracat bacağı olarak bile salmak lazım iç pazarda bile kalan fiyatlar tek miktar gevşemeye yol açar gibi duruyor. Dolayısıyla ikinci yarı biraz henüz zor olacak” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: