Anasayfa / Genel / Omicron varyantının gerisinde HIV mi var?

Omicron varyantının gerisinde HIV mi var?

Yeni bir çalışma, Omicron varyantı ile HIV ortasındaki irtibata odaklanıyor. Bilim insanları, dünyadaki AIDS hastalarının büyük çoğunluğunun bulunduğu Afrika kıtasındaki denetimsiz HIV’in tedavi edilmesi için davette bulundu.

Birçoğumuzun bildiği üzere, cinsel temas yahut kan yoluyla bulaşan HIV, AIDS hastalığına yol açıyor. Virüs, bağışıklık sistemini enfeksiyonlara ve kanserlere karşı savunmasız hale getiriyor. Bulaşın akabinde kesin bir tedavi yapılamazken, mevcut ilaçlar hastalığın tesirini azaltmaya yönelik işe yarıyor.

Omicron varyantı, HIV taşıyan bir şahısta gelişti

Nokukhanya Msomi, Richard Lessells ve meslektaşları, geçtiğimiz günlerde Nature‘da kıymetli bir makale yayımladı. Araştırmacılar, COVID-19 aşılarının HIV oranlarının yüksek olduğu ülkelere verilmemesinin yeni varyantları ortaya çıkarabileceğini yazdı.

(Foto: Bram Janssen/AP)

Bilim insanları, Omicron ve HIV teması nedeniyle hükûmetleri, sıhhat bakanlıklarını ve dünya çapındaki başka kuruluşları birlik olmaya çağırdı. Takım, COVID-19 ve HIV/AIDS ortasındaki etkileşimlere daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini vurguladı.

Sahra Altı Afrika, Dünya çapında HIV taşıyan insan sayısı 37,7 milyon. Bu sayının 3’te 2’si ise Sahra Altı Afrika’da yaşıyor. Yani bölgedeki HIV taşıyan insan sayısı yaklaşık 25 milyon. Üstelik bu insanların yaklaşık 8 milyonu tesirli antiretroviral tedavi almıyor.

COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesinden evvelki araştırmalar, HIV’li bireylerin COVID-19’dan ölme mümkünlüğünün yüzde 30-50 daha fazla olduğunu gösterdi. Ayrıyeten birkaç hadise çalışması, denetimsiz, gelişmiş HIV oranlarının yüksek olduğu ülkelerde COVID-19 ile uğraşta başarısızlığın, “Delta’dan bile daha bulaşıcı” bir varyantın ortaya çıkmasına neden olabileceğini ileri sürmüştü.

Bu son çalışmanın müellifleri, ülkeler ortasında aşı eşitliğini desteklemek için yüksek gelirli ülkelerden ve COVAX üzere aşı eşitliğine yönelik çalışma yapan kuruluşlardan yardım istiyor. Zira iki hastalığın etkileşimi hakkındaki bilimsel bilgi boşluklarının hemen doldurulması gerekiyor. Bununla birlikte takım, pandemide kesintiye uğrayan HIV tedavilerinin de hemen devamını istiyor.

Bu ortada, Omicron varyantı ile birlikte SARS-CoV-2 ve HIV ortasındaki etkileşimler ‘damgalama’ları da artırdı. Zira iki hastalık ortasındaki etkileşim, HIV’li insanların damgalanmasına yol açıyor. Son olarak, bilim insanları AIDS hastalarının bağışıklığı düşük olduğu için virüsün daha uzun müddet kaldığını ve yeni mutasyonlar geliştirdiğini belirtiyor.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: