Anasayfa / Genel / NVIDIA’dan kuantum bilişimi için yeni iştirak

NVIDIA’dan kuantum bilişimi için yeni iştirak

Gelişmekte olan bir teknolojiyi beslemek için kolları sıvayan NVIDIA, kuantum hesaplamayı bir sonraki düzeye taşımak için Google Quantum AI, IBM ve başkaları ile işbirliği yapıyor.

Kuantum bilişim; ilaç geliştirme, iklim araştırması, makine tahsili ve finans üzere alanlarda daha evvel çözülemeyen sıkıntıları çözme vaadini sunuyor. Potansiyel olağanüstü, fakat zorluklar da bir o kadar birebir düzeyde.

Kuantum bilişimin yeni ortağı NVIDIA

Günümüzün kuantum bilgisayarları, yararlı problemleri çözmek için çok küçük ve yanlışa açık olabilir. Lakin hangi kuantum algoritmalarının günümüzün klasik bilgisayarlarına nazaran avantajlar sağlayacağı şimdi net değil.

Kuantum hesaplamada araştırmayı ilerletmeye yardımcı olmak isteyen NVIDIA, klasik sistemlerde kuantum bilgisayarların simülasyonlarını hızlandırmak için GTC 2021’de cuQuantum yazılım geliştirme kitini duyurdu.

Simülasyonlar, araştırmacıların mevcut kuantum donanımında mümkün olmayan bir ölçekte ve performansta yeni kuantum algoritmalarını süratle tasarlamasına ve test etmesine yardımcı oluyor. Ayrıyeten, yeni kuşak kuantum donanımını doğrulamaya ve karşılaştırmaya yardımcı olmak için de kritik ehemmiyete sahipler. NVIDIA yaptığı açıklamada, bugünden itibaren, cuQuantum’un birinci kütüphanesi herkese açık beta sürümünde ve indirilebilir durumda.

cuStateVec olarak isimlendirilen bu uygulama, durum vektörü simülasyon metodu için bir hızlandırıcı vazifesi görüyor. Bu yaklaşım, sistemin tam durumunu bellekte izliyor ve onlarca kübite ölçeklenebiliyor.

Aralık ayında gelecek ikinci bir kitaplık olan cuTensorNet, tensör ağ tekniğini kullanan bir hızlandırıcı olacak. Kimi gelecek vaat eden kısa vadeli algoritmalarda binlerce kübite kadar işleyebilecek.

Leading Frameworks’te mevcut

Ayrıyeten cuStateVec’i, kuantum bilgisayarları programlamak için açık kaynaklı bir çerçeve olan Cirq aracılığıyla kullanılabilen Google Quantum AI‘nin durum vektörü simülatörü olan qsim’e entegre edildi. Kullanıcılar cuQuantum’u indirebilir ve Cirq’i kullandıkları her yerde bugünden itibaren kullanmaya başlayabilir.

NVIDIA tarafında, geliştiricilerin başlamasına yardımcı olmak için simülasyon yazılımı olan NVIDIA DGX A100 sistemlerde çalışacak formda optimize edilmiş bir kapsayıcıya koyarak bir DGX kuantum aygıtı oluşturuluyor.

cuQuantum ve NVIDIA HPC SDK ile birlikte Google Quantum AI’nin Cirq çerçevesini ve qsim simülatörünü içeriyor. Yazılım, gelecek yılın başlarında NGC kataloğunda kullanıma sunulacak.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: