Anasayfa / Genel / Nükleer bombadan daha güçlü bir asteroit yola çıkıyor!

Nükleer bombadan daha güçlü bir asteroit yola çıkıyor!

NASA‘nın asteroit takipçisine nazaran, devasa bir gök cismi Aralık ayı sonlarında Dünya’ya hakikat yola çıkıyor. Şayet çarparsa atom bombasından çok daha büyük bir yıkıma neden olacak. Fakat bilim insanları endişelenecek bir şey olmadığını da belirtiyor.

Bununla birlikte, tarihteki en büyük meteor olayı Tunguska’da gerçekleşti. İşte Tunguska olayı ve haberimizin konusu olan gök cismine dair bildiklerimiz…

Asteroit 2018 AH, yaklaşık 190 metre çapa sahip

30 Haziran 1908 günü Sibirya’nın Tunguska bölgesine ‘bilinen’ en büyük meteor düştü. Fakat son araştırmalara nazaran 2018 AH isimli bu gök cisminin de Tunguska cismine benzeri biçimde yaklaşık 84 ila 190 metre çapında olduğu kestirim ediliyor. Bu da bir nükleer bombadan çok daha güçlü olacağını gösteriyor.

Jerusalem Post‘un haberine nazaran, asteroit 2018 AH, 27 Aralık‘ta Dünya’nın yanından geçecek. Bununla birlikte, bu cismin gezegene çarpması pek muhtemel değil. Zira 4,5 milyon kilometre uzaklıktan geçmesi bekleniyor. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, Dünya ile Ay ortasındaki aralık bile yaklaşık 384.000 km.

Bu ortada 2018 AH, daha evvel de Dünya’ya yaklaştı ve üstelik çok daha yakınımıza geldi. 2018’de bu cisim, gezegenimize 296.758 km’lik uzaklıktan geçti. Lakin karanlık olması nedeniyle fark edilmedi. İşte o vakitten beri, bu büyüklükte bir asteroit Dünya’ya bu kadar yaklaşmadı.

2018 AH büyüklüğünde bir cisim Dünya’ya çarparsa ne olur?

Bilim insanları, daha evvel de büyük gök cisimleri Dünya’ya çarptığı için neler olabileceğini kestirim ediyor. Olağanda bu cisimlerin boyutları değiştiği için kestirim yapmak hayli güç. Lakin 2013 yılında Rusya üzerinde 17 metrelik bir asteroit atmosferde patladı. Bu olay sonucunda 7 bin küsur bina hasar gördü.

Rusya’daki son olay, 2018 AH’ye kıyasla epeyce küçük kalıyor. Lakin 1908’de tekrar Rusya’daki Tunguska Irmağı‘ne devasa bir meteor düştü. Tunguska’ya düşen meteorun 2018 AH ile yaklaşık tıpkı büyüklükte olduğu varsayım ediliyor. Bu cisim, 12 megatonluk büyük bir patlama meydana getirdi. Binlerce kilometre boyunca geniş çaplı bir yıkıma neden oldu.

Tunguska meteoru, İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan atom bombasından bile daha tesirli kabul ediliyor. Lakin Tunguska etrafındaki yerleşimin dağınık ve seyrek olması sebebiyle olayda yalnızca üç kişi hayatını kaybetti. Bununla birlikte, bölgedeki yaklaşık 80 milyon ağaç yerle bir oldu.

2018 AH de benzeri bir şeye neden olabilir. Lakin başta da dediğimiz günü endişelenecek bir şey yok. Bu ortada, NASA’ya nazaran, 140 metre çapında yahut daha büyük rastgele bir asteroit, Dünya’ya çarptığında potansiyel olarak felakete yol açabilir.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: