Anasayfa / Genel / Nissan ve NASA, uzay misyonları için bir ortaya geldi!

Nissan ve NASA, uzay misyonları için bir ortaya geldi!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay üzerinde çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu bağlamda farklı uzay teknolojilerine muhtaçlık duyan NASA, farklı firmalarla iş birliği yapıyor. Uzay misyonları sırasında vazife alacak firmalardan bir tanesi de Japon üretici Nissan olacak.

37. Uzay Sempozyumu’nda yapılan açıklamaya nazaran Nissan, ortakları Teledyne Brown Engineering ve Sierra Space ile birlikte NASA‘nın gelecekteki Ay vazifelerini desteklemek için birlikte bir çalışma yürütüyor.

Nissan, Ay’ın kuvvetli tabanına uygun bir araç tasarlayacak

Firmalar buna nazaran NASA‘nın Ay’da sürdüreceği projeler kapsamında beşerli bir Ay Arazi Aracı (Lunar Terrarin Vehicle) tasarlayacak. Uzay teknolojisinde farklı tecrübeler sahip olan bu üç şirket ilerleyen devirde Ay yüzeyinde astronot taşımayı hedefliyor.

Teledyne Brown Engineering, şiddetli arazi kaideleri üzerinde uzmanlaşan bir şirket pozisyonunda. Şirket 1960 yılından buna yana NASA‘nın neredeyse tüm beşerli vazifelerinde yer almış durumda. Teledyne ise NASA için Memleketler arası Uzay İstasyonuna kargo tedariki ve iade misyonları gerçekleştirecek.

Uzun yıllardır araba bölümünde çalışan Nissan, son vakitlerde uzay nakliyeciliği dalına ağırlaşıyor. Japon üretici, geçtiğimiz aylarda Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) ile birlikte geliştirilen bir elektrikli ay aracı prototipini de tanıttı.

Nissan North America da geçtiğimiz günlerde mevzu hakkında bir basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada, NASA astronotlarının ay misyonları sırasında kullanabilecekleri bir Ay Arazi Aracı geliştirmek için Sierra Space ile birlikte çalıştıkları söz ediliyor.

Nissan, üretilecek aracın Ay’ın şiddetli yüzeyinde hareket edebilmesi ismine e-4ORCE sistemlerini kullanabileceklerini belirtti. Akıcı ve istikrarlı bir sürüş için gücü ve fren sistemini yöneten dört tekerlekten çekiş sisteminin Ay’ın yüzeyinde de muvaffakiyet sağlayacağına inanılıyor.

Pekala sizce Nissan’ın e-4ORCE sistemi NASA‘nın astronotlarına yardımcı olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Türkiye’nin Mavi Vatan’daki gözleri – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Yunanistan’ın, ABD yapımı zırhlı araçları, uluslararası anlaşmalar gereği silahsız olması gereken Midili ve Sisam adalarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: