Anasayfa / Genel / Nikola Tesla’nın FBI tarafından el koyulan vaktin ötesinde çalışması

Nikola Tesla’nın FBI tarafından el koyulan vaktin ötesinde çalışması

Bilim dünyasının tahminen de kıymeti hiç bilinmeyen, fakat teknolojiye çağ atlatacak vaktin ötesinde fikirleri nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bir mucitti Nikola Tesla. O denli ki, hayal ettiği çalışmaları günümüzde hayata geçse, bilim kurgu sinemalarında gördüğümüz teknolojiler adeta çocuk oyuncağı üzere kalırdı. Alışılmış bu durum birtakım kesitlerin hiç güzeline gitmedi.

Ömrünü insan hayatını kolaylaştırmaya adayan Tesla’nın önü daima kesildi ve istediği dayanağı alamadığı için hiçbir vakit hedeflediği yere gelemedi. 1943 yılında da soğuk bir ocak akşamında New York’ta bir otel odasında sefalet içinde hayatını kaybetti. İşte herkesin başında soru işaretlerine neden olan olay burada yaşandı. FBI, apar topar Tesla’nın öldüğü otel odasına gelerek tüm çalışmalarına el koydu. Pekala o gün otel odasında neler yaşandı? Yazımızda anlattık…

FBI, Nikola Tesla’nın hangi değerli çalışmasına el koydu?

Uzun yıllar süren sav ve komplo teorilerinin akabinde 2016 yılında Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında Nikola Tesla ve çalışmalarına dair yüzlerce sayfalık doküman yayınlandı. Lakin dokümanlar ortasında doğal olarak birçok kişinin beklediği ”Ölüm Işını” isimli proje bulunmuyordu. FBI’ın Tesla’nın çalışmalarına el koymasının ana nedeni olduğu sav edilen projeyi en ince ayrıntılarına kadar anlatmaya çalıştık.

Vefat Işını

FBI tarafından yayınlanan evraklarda Tesla’nın dünyanın dört bir yanındaki devletleri peşine takan ‘’Ölüm Işını’’ ismindeki harika silah projesi yer almıyordu. Bu noktada FBI’ın kimi çalışmaları paylaşmadığına yönelik çeşitli tezler ortaya çıktı. Fakat bu tezler daha evvel kurum tarafından kesin bir lisanla tekraren reddedildi.

Nikola Tesla, 78. doğum gününde The New York Times’a birtakım açıklamalarda bulundu. Mucit, yıllar evvel savaş halindeki orduların peşine düşmesine neden olabilecek bir projesi olduğunu duyurdu. Lakin o devir, kamuoyunda mucidin yaşlanması neden gösterilerek yaptığı açıklamalar çok fazla ciddiye alınmadı.

Eski ABD lideri Donald Trump’ın amcası John G. Trump, mucidin vefatından üç hafta sonra kelam konusu çalışmalardan haberdar olduğunu, fakat hiçbirinin pratiğe dökülebilecek potansiyelde olmadığını söz etmişti. Burada yorumu büsbütün size bırakıyoruz.

Tezlere nazaran icat, 400 km içerisinde bulunan uçak ve tank üzere binlerce askeri aracı tek bir atışla yok edebilme potansiyeline sahipti. Öte yandan vaktinde Tesla’nın silahı ABD başta olmak üzere çok sayıda devlete teklif ettiği ve bunların ortasından ilgi gösteren tek ülkenin Sovyetler Birliği olduğu da söylentiler ortasında yer alıyor.

İşin değişik tarafı ise Tesla’nın bu silahı bir defa test ettiği tarafındaki savlar. Görgü şahitlerine nazaran, Nikola Tesla 30 Haziran 1908 tarihinde Sibirya’nın orta bölümlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında Mevt Işını’nı kullanarak 10-15 megatonluk bir dinamit kütlesinin patlamasına muadil sayılabilecek büyük bir gök patlamasına neden oldu.

Bu doğrultuda Tesla hayatını kaybettikten yaklaşık 20 yıl sonra Sovyetler Birliği’nden daha evvel hiç görülmemiş fantastik bir silahın geliştirildiği açıklamaları da gelince, Soğuk Savaş nedeniyle ABD’de bu durum yine sorgulanmaya başlandı. Hatta proje ile ilgili yapılan açıklamadaki kimi kısımların Tesla’nın Vefat Işını projesinin sızdırıldığı sav edilen kısımları ile büyük ölçüde uyuşmasının akabinde büyük bir kesim Tesla’nın vaktinde bir şeyler bulduğuna sahiden inanmaya başladı.

Bu noktada tüm gözler Tesla’nın ABD Yugoslav Büyükelçisi olan yeğeni Sava Kosanoviç’e döndü. 1952 yılında bir ABD mahkemesi tarafından amcasının mülkünün yasal varisi ilan edilen Kosanoviç, el koyulan evraklara erişim hakkı kazanmıştı. Başlarda soru işareti oluşturan bir olay da burada yaşandı. FBI resmi kayıtlarında yer alan bilgilere nazaran, yeğene Tesla’nın otel odasında bulunan çalışmalarını da bünyesinde barındıran toplamda 80 sandık gereç teslim edildi.

Sava Kosanoviç, daha sonra bunları Nikola Tesla Müzesi’nde sergilenmek üzere Sırbistan’ın Belgrad kentine gönderdi. Lakin Belgrad’a yalnızca 60 sandığın gitmesi hayli dikkat çekti. Hatta 2016 yılında halka açılan evraklara nazaran FBI, o periyot ulusal güvenliği tehdit edebilecek değerli teknolojileri düşman devletlere sunmasından endişelenerek Sava Kosanoviç’i tutuklamayı bile düşünmüş.

20 sandığın ansızın ortadan kaybolmasının akabinde yeğenin FBI’dan evvel otel odasına gelerek projeyi ele geçirdiği söylentileri ortaya çıktı. Bir kesim de bunun tersine 1980’li yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde o zamanki lider Ronald Reagan tarafından tasarlanan bir askeri tasarı olan Stratejik Savunma Teşebbüsü, bilinen ismiyle Yıldız Savaşları’nda Vefat Işını projesinin temel alındığını sav etti.

Nikola Tesla’nın Mevt Işını projesine ne olduğunu tahminen de hiçbir vakit bilemeyeceğiz. Lakin insan ömrünü kolaylaştırmaya yönelik icatları ve projeleri ile tanınan bir mucidin diğerlerinin eline geçmesi halinde önemli tehlike oluşturabilecek bir projeyi öbür ülkelere pazarlamaya çalıştığı argümanları hayli mantıksız geliyor.

Bunun yanı sıra ABD ve Sovyetler Birliği’nin emsal çalışmalarının sonuçsuz kalması, kelam konusu projenin (ellerinde olsa dahi) yalnızca Tesla tarafından doldurulabilecek büyük boşluklara sahip olduğunun en büyük göstergesi.

Sizlere Tesla’nın en merak edilen çalışmalarından birini ayrıntılı bir halde argümanlar eşliğinde aktarmaya çalıştık. Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizlere hangi tez daha mantıklı geliyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: