Anasayfa / Genel / Nihayet Perseverance’tan yeni manzara geldi!

Nihayet Perseverance’tan yeni manzara geldi!

NASA, 30 Temmuz 2020’de fırlattığı Perseverance gezgininden yeni imajları yayımladı. 18 Şubat 2021 günü Mars’ın Jezero Krateri’ne iniş yapan araç, aylardır faaliyetlerini sürdürüyor. NASA’nın bilim grubunun gözü de onda. Çünkü gezgin araç, Mars’ta eski hayat belirtilerini araştırıyor.

Ayrıyeten gezgin, Dünya’ya geri dönmek için kaya ve regolit (kırık kaya ve toprak) örnekleri toplamaya çalışıyor. Bu ortada araç, NASA’nın bugüne kadarki en gelişmiş Mars gezgini. Zira çeşitli misyonlar için çok sayıda kameralı bilim araçları bulunuyor.

Kısa bir tatilin akabinde ABD uzay ajansı, Mars’tan yeni imajları paylaştı. İşte Perseverance’ın hızlandırılmış bir gezinti videosu…

NASA, Perseverance aracının hızlandırılmış imajını yayımladı

NASA’nın Perseverance’a ilişkin Twitter hesabından paylaştığı yeni bir manzara ilgi çekti. Uzay ajansının paylaştığı hızlandırılmış imaj, gezginin Mars yüzeyinde hızlandığını gösteriyor. Lakin açıkçası gezgin araç o kadar süratli hareket etmiyor.

Digital Trends‘in haberine nazaran, NASA Perseverance aracının suratı aslında hayli düşük. Gezginin düz, sert yerdeki en yüksek suratı saniyede sadece 4,2 santimetre (veya saatte 152 metre). Bu imgede NASA, süratli hareket efekti oluşturmak için her kare ortasında yaklaşık 30 saniye olacak halde yaklaşık 200 kat hızlandırma yaptı.

NASA’nın yayımladığı manzaralara baktığımızda, gezginin Mars yerini nasıl dolaştığını görüyoruz. Ayrıyeten yerleşik sensörlerin ve yazılımın, otonom aracı gezegenin yüzeyindeki kayalıkların etrafında ustalıkla yönlendirdiğini daha net anlıyoruz.

İmaj, altı tekerlekli Perseverance gezginin, AutoNav (otomatik navigasyon teknolojisi) kullanarak 167 metre uzaklık kat ettiğini gösteriyor.

Bu ortada, NASA, Perseverance dahil Mars’taki araçlarıyla ilişkisini bu ayın başında planlı biçimde kesti. Yani bu görüntü, kesintinin ortadan kalktığını gösterme maksadı taşıyor. Ayrıyeten kesintinin sebebi ise, Güneş kavuşumu dediğimiz bir fenomen.

Bu sene 2-14 Ekim 2021 tarihleri ortasında gerçekleşen bu süreçte, Mars Güneş ile yaklaşık olarak tıpkı düzlemde yer aldı. Bu durum, NASA’nın Mars’taki araçlarına göndereceği sinyalleri bozabiliyor. Bu nedenle mühendisler, olağan irtibat devam edene kadar Perseverance’a kısa bir mola verdi.


İlginizi Çekebilir

Pasaport, ehliyet harçları ne kadar olacak, trafik cezaları ne kadar artacak?

Vergi, harç ve cezaların artışında belirleyici olan yeniden valüasyon oranı malûm oldu.Tebliğde, Vergi Usul Kanunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: