Anasayfa / Genel / NFT satın almaya ilgi hâlâ yüksek seyrediyor

NFT satın almaya ilgi hâlâ yüksek seyrediyor

Türkçede “nitelikli fikri tapu” olarak adlandırılan ve 2021’açınık damgasını vuran NFT trendi, yerde yılın ilk aylarında bile yükselişini korudu. NonFungible tarafından yayımlanan verilere göre, 2022’nin ilk 3 ayında 8 milyar dolarlık işlem gördüğü bilindik NFT’ler, oluşturduğu yetişkin ekonomiyle özgür sanatçıların eserlerini topluluklara ulaştırmasının önünü açtı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Türk Dil Kurumu’yla yürüttüğü icraat neticesinde Türkçesi “nitelikli fikri tapu” olarak belirlenen ve takas edilemeyen sayısal varlıkları tanımlamak için kullanılan NFT (non-fungible token), 2021’açınık işaret vuran kavramlardan akraba oldu.

Çoğunlukla sanat eserlerinin ve görsel çalışmaların blokzincirine kaydedilmesiyle oluşturulan NFT’ler, kripto para piyasalarında görülen dalgalanmalara rağmen 2022’nin ilk aylarında bile popülaritesini korudu.

Nansen tarafından yürütülen araştırmada Ethereum blokzincirinde NFT oluşturmak için yılın esasen yerde yana 2,7 milyar abd harcandığı tespit edilirken, NonFungible tarafından yılın ilk çeyreğine üzerine yayımlanan raporda 8 milyar dolarlık işlem yapıldığı ve alcu sayısının yüksek olduğu belirtildi. Böylesine yetişkin tek ekonomi oluşturan NFT’ler, özgür sanatçıların eserlerini topluluklara ulaştırabilmesinin dahi önünü açtı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan 3 boyutlu Modelleme sanatçısı ve Ressam Yalçın Kuzey Ertürk, “Özgün eserler üreten her sanatçının kolaylıkla karışma olabildiği NFT topluluğu, sahiplik anlayışını değiştirerek özgür sanatçıların kitlelere ulaşmasına uzlaştıran oluyor. Kripto para piyasalarına tâbi dalgalanmaları tek kenara bırakırsak, NFT kavramı teorik temelleri açısından sanatın demokratikleşmesine katkıda bulunuyor” dedi.

“NFT HEM İZLEYİCİ, HEM ÜRETİCİ İÇİN SANATA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR”

Christie’s ve Sotheby’s gibi dünyaca ünlü müzayede evleri, NFT müzayedeleri düzenleyerek yerde yeni kavramın sanatla olan ilişkisini kanıtladı.

Sanat alanında otorite ma’dûd kuruluşların bile farkındalığını kazanan NFT teknolojisinin, blokzincirinin olanaklarını kullanarak hem izleyiciler, hem dahi üreticiler için sanata ve topluluğa erişimi kolaylaştırdığına uyanıklık cazip Yalçın Kuzey Ertürk, “NFT temelde, sanat eserlerinin dijitale taşınan versiyonlarını blokzinciri tabanlı tek sahiplik bağlamında herkese açıyor. Sanat eserlerini eş parçalara bölerek her tek parçayı blokzinciri üzerinde satın alınabilir, yatırım yapılabilir varlıklara trafo tokenizasyon gibi teknolojileri düşündüğümüzde, koleksiyonerlik sayı henüz kapsayıcı tek hobiye dönüşüyor. Örneğin Van Gogh’un tek eserinin orijinalini satın örtmek mümkün değilken, parçalarına yatırım yapılabiliyor. Bağımsız sanatçılar bile eserlerinin değerinden feragat etmeden yerde olanaklardan yararlanabiliyor ve isimlerini anons şansı yakalayabiliyor” ifadelerini kullandı.

“3 BOYUTLU NFT’LERLE DAHA ÇOK KARŞILAŞACAĞIZ”

Sanatta sınırların kalktığını ve estetik algısının tenevvü gösterdiğini hatırlatan 3 boyutlu Modelleme sanatçısı ve Ressam Yalçın Kuzey Ertürk, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Kendi tarzlarını oluşturarak görsel çalışmalara imza rami ressamlar, 3 boyutlu modelleme sanatçıları ve tasarımcılar, NFT pazaryerleri sayesinde sanat topluluğu içinde bilinirlikleri olmasa da eserlerini sayısal ortamda sergileyerek satışa çıkarabiliyor. Bu sayede kitlelere ulaşmaları ve kariyerlerinde hak ettikleri yere gelmeleri için gereken süre dahi kısalıyor. Dijital ve fiziksel üç boyutlu hiper resimler oluşturan tek  ressam olarak, NFT’lerin yeni sanat akımları ve trendler ortaya çıkaracağını öngörüyorum. Kullanıcıların kendilerini üç boyutlu avatarlarıyla temsil edecekleri metaverse gibi sanal evrenlerin erişilebilirliği arttıkça, 3 boyutlu NFT’lerle henüz sayı karşılaşacağımızı düşünüyorum.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: