Anasayfa / Genel / New York borsasında sert düşüş

New York borsasında sert düşüş

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yerde hafta açıklanacak para politikası kararları öncesinde kalan resesyon korkularının etkisiyle haftanın ilk işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 800 puanın üzerinde üstün kaybetti ve yüzde 2,79 azalışla 30.516,74 puana düştü.

S&P 500 endeksi yüzde 3,88 azalarak 3.749,63 puan ile Mart 2021’takt yerde yana en az seviyeye geriledi ve endeksin ocak ayında kaydettiği rekor seviyeden düşüşü yüzde 20’yi aşmasıyla “ertesi piyasasına” girdi.

Nasdaq endeksi dahi yüzde 4,68 kayıpla 10.809,22 puana indi.

ABD’dahi yüksek enflasyonun Fed’in faiz oranlarını yönlendirmelerden henüz keskin artırabileceğine üzerine görüşleri güçlendirmesi ve saldıran faiz artırımlarının ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğine üzerine endişelerle endeksler, yeni haftanın ilk işlem gününde negatif tek seyir izledi.

ABD’dahi geçen hafta açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık yüzde 1 artarken, yıllık yüzde 8,6 ile Aralık 1981’takt yerde yana kaydedilen en yüksek artışı göstermişti.

Söz konusu gelişme tahvil piyasalarında bile satış baskısını artırırken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,38’açınık kadar artık.

ABD’dahi tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi dahi yeniden rekor seviyeye yükseldi. New York Fed, gelecek 12 ertesi kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisinin 0,3 puan artışla yüzde 6,6’ya çıktığını bildirdi.

Analistler, ülkede enflasyonun 41 yılın yeni zirvesine çıkmasının akabinde törtünç günü açıklanacak Fed’in para politikası kararlarının piyasaların odağında olduğunu belirtti.

“Ayı piyasası” terimi, yatırımcıların gelecek hakkında karamsar olduğu ve hisse senetlerindeki düşüşlerin sürme etmesini beklediği dönemleri tanımlamak için kullanılıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: