Anasayfa / Genel / New York borsasında Powell etkisi: Sert düşüşle kapandı

New York borsasında Powell etkisi: Sert düşüşle kapandı

Fed Başkanı Powell’ın enflasyonla mücadelede geri kadem atmayacaklarının sinyalini vermesi piyasalarda satış baskısını artırdı. New York borsası haftanın son işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, 1.000 puanın üzerinde üstün kaybetti ve yüzde 3,03 azalışla 32.283,40 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 3,37 azalarak 4.057,74 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 3,94 kayıpla 12.141,71 puana indi.

Powell’ın merakla muhtemel “Jackson Hole” konuşmasında enflasyonla mücadelede geri kadem atmayacaklarının sinyalini vermesinin akabinde endeksler, negatif tek seyir izledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek olduğunu vurgulayan Powell, “Fiyat istikrarını yeniden sağlamak biraz zaman matlûp ve talep ile arzı henüz iyi tek dengeye getirmek için araçlarımızı güçlü tek şekilde kullanmayı gerektiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, “Daha yüksek faiz oranları, henüz yavaş nema ve henüz yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz bile ıstırap verecektir.” dedi.

Fiyat istikrarının yeniden sağlanamamasının sayı henüz yetişkin tek ıstırap anlamına geleceğini tamlayan Powell, fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının muhtemelen tek süre henüz kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürülmesini gerektireceğini aktardı. Powell, eylül toplantısındaki faiz kararının ise gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme tâbi olacağını ifade etti.

Diğer Fed yetkililerinin konuşmaları bile piyasaların odağındaki yerini korurken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyona ilişkin gelen veriler doğrultusunda eylül ayında 50 esas puanlık faiz artışını sübvansiyon eğilimi olduğunu belirtti. Bostic, politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 3,50-3,75 aralığına çıkarılması konusunda umutlu olduğunu kaydetti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker bile Fed’in yoğun tek resesyonu ve ağır işsizliği tetiklemeden enflasyonu düşürebileceğine inandığını belirtti. Harker, faizlerin henüz ne kadar yüksek kalması gerektiğinden ise emin olmadığını aktardı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise faiz oranlarının yüzde 4’ün üzerine yükseltilmesi gerektiğini düşündüğünü ve Powell’ın Fed’in enflasyonu ıskat kararlılığı hakkında “güçlü tek mesaj” verdiğine inandığını ifade etti.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’dahi kişisel gelirler temmuzda yüzde 0,2 ve kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,1 artarak piyasa beklentilerinin altında artım gösterdi.

Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise temmuzda aylık hoş yüzde 0,1 azalırken, yıllık hoş yüzde 6,3’lük yükseliş kaydetti. Gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu nüve kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi dahi tıpkısı dönemde aylık hoş yüzde 0,1 ve yıllık hoş yüzde 4,6 arttı.

ABD’dahi öncü hariç ticaret açığı olarak adlandırılan mal ticareti açığı bile temmuzda aylık yüzde 9,7 azalışla 89,1 milyar dolara gerileyerek daralma gösterdi.

Ülkede Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi ise ağustosta yukarı yönlü revize edilerek 58,2 oldu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: