Anasayfa / Genel / New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarını yavaşlatacağına üzerine umutlarla haftanın son işlem gününün kapanışında pozitif tek seyir izledi.

Kapanışta Dow Jones endeksi 700 puanın üzerinde üstün kazandı ve yüzde 2,47 artışla 31.082,56 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 2,37 kazançla 3.752,75 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,31 artarak 10.859,72 puana artık.

Enflasyon ve resesyon endişeleri gündemin odağında kalmaya sürme ederken endeksler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarını yavaşlatacağına üzerine umutlarla haftanın son işlem gününün kapanışında pozitif tek seyir izledi.

The Wall Street Journal gazetesinde yer saha tek haberde, bazen Fed yetkililerinin hem faiz artışlarının hızını yakında yavaşlatma hem dahi faiz artışlarını gelecek yılın başlarında tevkif niyetlerinin sinyallerini vermeye başladığı belirtildi.

Bankanın kasım ertesi toplantısında bile 75 esas puanlık tek faiz artışı yolunda olduğu aktarılan haberde, yetkililerin gelecek faiz artışlarının büyüklüğünü görüşecekleri kaydedildi.

Fed yetkililerinin açıklamaları bile takip edilmeye sürme edilirken, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Fed’in faiz oranlarını sayı keskin tek şekilde artırarak ekonomiyi “zorunlu olmayan tek gerilemeye” sokmaktan kaçınması gerektiğini ve faiz artışlarının hızını yavaşlatmaktan bahsetmeye başlamanın zamanının geldiğini belirtti.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise Fed’in gelecek yılın başlarında politika faizini yüzde 4,5’in biraz üzerine çıkarması ve akabinde yüksek enflasyonu değerini için orada tek süre tutması görüşünü yineledi.

Resesyon ve yüksek faiz ortamına ilişkin endişelerle tahvil faizleri yükselişe geçerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,33’açınık kadar yükselmesinin akabinde yüzde 4,2 seviyesinde dengelendi.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD federal hükümetinin bütçe açığı, 2022 mali yılında geçen yıla kıyasla yüzde 50 azalışla 1,4 trilyon abd olarak kaydedildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: