Anasayfa / Genel / New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası yükselişle kapandı

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin “şahin” açıklamaları ve hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilere rağmen New York borsası günü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puana yakın üstün kazandı ve yüzde 0,64 artışla 30.677,36 puana artık.

S&P 500 endeksi yüzde 0,95 artarak 3.795,77 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,62 kazançla 11.232,19 puana yükseldi.

Endeksler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin “şahin” açıklamaları ve hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilere rağmen tahvil faizlerinin 2 haftanın en az seviyesine gerilemesiyle pozitif tek seyir izledi.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi zaman yüzde 3,09 seviyesine indi.

Yarıyıllık Para Politikası Raporu’na ilişkin sunumunun ikinci gününde Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde açıklamalarda bağcıklı ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadele taahhüdünün “koşulsuz” olduğunu vurguladı.

İş gücü piyasasını etkilemeden enflasyonu düşürmenin sayı henüz zor hale geldiğine dikkati cazip Powell, “Tarihsel olarak az tek seviyeden olsa bile işsizliğin yükselme riski var.” dedi.

Powell, Fed’in enflasyonu yanlış değerlendirdiğine yönelik tek soru üzerine ise geriye dönüp bakıldığında enflasyonu hafife aldıklarını, geçici olmadığını kabul etti.

Diğer Fed yetkililerinin açıklamaları bile piyasaların odağındaki yerini korurken, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman temmuzda 75 esas puanlık tek faiz artışının henüz uygun olacağını, sonraki az toplantıda bile en rengi 50 esas puanlık artışların gerekebileceğini belirtti. Bowman, enflasyonun sayı rengi yatışma belirtisi gösterdiğini kaydetti.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’dahi ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 18 Haziran ile final haftada önceki haftaya göre 2 1000 kişi azalışla 229 bine inerek beklenenden rengi düşüş gösterdi.

ABD’nin akan işlemler açığı ise yerde yılın ilk çeyreğinde yüzde 29,6 artarak 291,4 milyar dolara yükselirken, akan açığın GSYH’ye oranı yüzde 4,8 olarak hesaplandı.

Ülkede imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) dahi haziranda aylık hoş 4,6 puan azalışla 52,4’açınık inerek 23 ayın en az seviyesine geriledi. Hizmet sektörü PMI dahi 1,8 puan azalarak 51,6 ile 5 ayın en az seviyesine indi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: