Anasayfa / Genel / New York borsası “ralli” yaparak kapandı

New York borsası “ralli” yaparak kapandı

New York borsası, enflasyondaki yavaşlama sinyallerinin etkisiyle haftanın son işlem gününü “ralli yaparak” tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde üstün kazandı ve yüzde 1,27 artışla 33.761,05 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,73 artarak 4.280,15 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,09 kazançla 13.047,19 puana artık.

Enflasyonun zirve yapmış olabileceği ve ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımlarının hızını yavaşlatabileceğine yönelik beklentilerle endeksler, haftanın son işlem gününde pozitif tek seyir izledi.

ABD’dahi tüketici enflasyonunun temmuzda beklentilerin altında kalması ve üretici enflasyonunun iki yılı sayı süredir ilk kez düşüş göstermesi, Fed’in para politikası sıkılaşmasında gevşemeye gidebileceğine üzerine beklentileri yanında getirdi.

Temmuzda ithalat fiyatlarında yaşanan azalış bile enflasyonun düşüş eğiliminde olabileceğine üzerine tek başka işaret olarak yorumlandı.

ABD’dahi zaman açıklanan verilere göre, ithalat fiyat endeksi, temmuzda aylık yüzde 1,4 ve ihracat fiyat endeksi yüzde 3,3 ile piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş gösterdi.

Ülkede Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi dahi ağustosta aylık 3,6 puan artışla 55,1’açınık çıkarak beklentilerin üzerinde artım kaydetti. Ayrıca enerji fiyatlarındaki düşüşün sürme etmesiyle kısa vadeli enflasyon beklentisi yüzde 5’açınık geriledi.

Enflasyondaki yavaşlama sinyallerine karşın Fed yetkililerinin açıklamaları ise bankanın sıkılaşma politikasını değiştirmek için henüz fazla kanıta ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, zaman yaptığı açıklamada, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar faiz artışlarının sürme etmesi gerektiğini vurguladı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: