Anasayfa / Genel / New York borsası Fed kararı sonrası “ralli” yaptı

New York borsası Fed kararı sonrası “ralli” yaptı

Fed, temmuz toplantısında politika faizini 75 esas puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti. Karar sonrası, New York borsası ralli yaptı. 

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde üstün kazandı ve yüzde 1,37 artışla 32.197,59 puana artık.

S&P 500 endeksi yüzde 2,62 artarak 4.023,61 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 4,06 kazançla 12.032,42 puana yükseldi.

Fed’in beklentiler dahilinde 75 esas puanlık faiz artışına gitmesinin ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının akabinde endeksler pozitif tek seyir izledi.

Yüksek enflasyonla mücadelesi süren Fed, temmuz toplantısında politika faizini 75 esas puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

Bankadan yapılan açıklamada, son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığı, bununla beraberce son aylarda istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının az kaldığı belirtildi.

Fed Başkanı Powell ise faiz kararının akabinde düzenlediği gazete toplantısında, enflasyonu ıskat kararlılıklarını yineleyerek, “Gelecek toplantımızda acube derecede yetişkin tek artım henüz uygun olsa bile yerde, şimdi ve o zaman arasında aldığımız verilere tâbi olacak tek karar.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha yetişkin tek hamle yapmaktan çekinmeyeceklerini vurgulayan Powell, enflasyon hayal kırıklığı yaratmaya sürme ederse henüz saldıran hareket etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Powell, faiz artım hızında tek noktada yavaşlamanın uygun olacağını, yalnız o noktanın ne zaman olduğuna henüz karar vermediklerini aktardı.

Ekonominin resesyona girip girmediğine ilişkin sorulara ise Powell, “ABD ekonomisinin şu anda resesyonda olduğunu düşünmüyorum.” yanıtını verdi.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’dahi sağlam mal siparişleri, yüksek enflasyon ve kalan faiz oranlarına rağmen haziranda aylık hoş yüzde 1,9 artarak piyasa beklentilerinin tersine yükseldi.

Ülkede mal ticareti açığı bile haziranda aylık yüzde 5,6 azalışla 98,2 milyar dolara gerileyerek daralma kaydetti ve ticaretin ikinci çeyrekte ekonomik büyümeye katkıda bulunabileceğini gösterdi.

Analistler, ABD’dahi yarın açıklanacak ikinci çeyreğe ilgili Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü verilerinin piyasaların odağında olacağını belirtti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: