Anasayfa / Genel / New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası haftanın son işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, 500 puan üstün kaybetti ve yüzde 1,71 azalışla 28.725,51 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,51 azalışla 3.585,62 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,51 kayıpla 10.575,62 puana indi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sürme fail “şahin” açıklamaları ve enflasyonun hızlandığını gösteren ekonomik verilerin etkisiyle endeksler, haftanın son işlem gününde negatif seyrini sürdürdü.

Fed’in geçen hafta saldıran faiz artırımına gitmesinin akabinde yetkililerin gelecek dönemde dahi yüksek faiz ortamının süreceğine üzerine “şahin” mesajlar vermesi, piyasalarda risk iştahının az kalmasına neden oldu.

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, yaptığı açıklamada, enflasyonun yüzde 2 hedefine düşürülmesi için para politikasının tek süre kısıtlayıcı olması gerekeceğini belirterek, para politikası sıkılaşmasında erken geri çekilmekten kaçınmaya kararlı olduklarını ifade etti. Brainard, “ABD ve yurt sayılmazsa enflasyon sayı yüksek ve ek enflasyonist şok riski göz ardı edilemez.” değerlendirmesini yaptı.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly dahi ek faiz artışlarının gerekli yalnız ne kadar ileri gidileceğinin verilere tâbi olduğunu belirtti. En yetişkin önceliklerinin enflasyonu değerini olduğunu vurgulayan Daly, 2023’ün sonunda veya 2024’ün başlarında yüzde 2 enflasyona ulaşmayı umduğunu ifade etti. Ekonominin tek resesyonun eşiğinde olmadığını nâkil Daly, yalnız yavaşlaması gerektiğini kaydetti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise Fed’in para politikası sıkılaşmasının enflasyon düşene kadar sürme edeceğini vurguladı. Enflasyonun seyri konusunda hala önemli tek müphemiyet olduğuna işaret fail Barkin, Fed’in erken zafer ilan etmek yerine sıkılaşma politikasına sürme edeceğini aktardı.

Öte yandan ABD’dahi zaman açıklanan verilere göre kişisel tüketim harcamaları, ağustosta yüzde 0,4 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterdi.

Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi dahi ağustosta tek önceki aya göre yüzde 0,3 ve yıllık hoş yüzde 6,2 arttı. Gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu nüve kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise tıpkısı dönemde aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 4,9’luk artışla beklentileri aştı.

Analistler, kişisel tüketim harcamalarına ilişkin son verilerin fiyat artışlarının hızla sürme ettiğini gösterdiğini belirtti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: