Anasayfa / Genel / New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası düşüşle kapandı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, 170 puanın üzerinde üstün kaybetti ve yüzde 0,50 azalışla 33.980,32 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,72 azalarak 4.274,06 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,25 kayıpla 12.938,12 puana indi.

ABD’dahi zaman açıklanan perakende satış verileri ve Fed’in toplantı tutanakları sonrası endeksler, negatif tek seyir izledi.

Ülkede perakende satışlar, temmuzda otomobil satışları ve renksiz fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle piyasa beklentilerinin tersine varyasyon göstermedi.

ABD’nin yetişkin perakende mağazalarından Target’ın ikinci çeyrekteki karı bile tüketicilerin yüksek enflasyon nedeniyle isteğe tâbi harcamalardan kaçınmasıyla yaklaşık yüzde 90 düşüş kaydetti.

Analistler, perakende sektörüne ilişkin son verilerin ve finansal sonuçların yüksek enflasyonun tüketici harcamalarını frenlemeye sürme ettiğini gösterdiğini belirtti.

Fed’in 26-27 Temmuz’bile plânlı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının zaman yayımlanan tutanakları ise ülkede enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının sürme edeceğini ve faiz artışlarının hızının gelen verilere tâbi olacağını ortaya koydu.

Tutanaklarda, “Yetkililer, para politikası duruşu henüz bile sıkılaştıkça, kümülatif politika ayarlamalarının ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirirken faiz artışlarının hızını tek noktada yavaşlatmanın uygun olacağını kararlaştırdılar.” değerlendirmesi yer öncü.

Fed yetkililerinin enflasyon baskılarının azaldığına üzerine bugüne kadar sayı rengi kanıt görüldüğü konusunda hemfikir olduğuna işaret edilen tutanaklarda, renksiz fiyatlarındaki son düşüşlerin kısa vadede enflasyon oranının düşmesine yardımcı olacağı, yalnız yerde fiyatlar hızla toparlanabileceği için petrol ve başka bazen emtia fiyatlarındaki düşüşlerin az enflasyon için sürekli tek temel oluşturduğuna güvenilemeyeceği kaydedildi.

Fed tutanaklarının akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında yüzde 61,5 ihtimalle 50 esas puan ve yüzde 38,5 ihtimalle 75 esas puanlık faiz artışına gideceği tahmin edildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: