Anasayfa / Genel / New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası düşüşle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 160 puanın üzerinde üstün kaybetti ve yüzde 0,52 azalışla 31.173,84 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,15 azalarak 3.854,43 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,26 kayıpla 11.372,60 puana düştü.

ABD’dahi yerde hafta açıklanacak haziran ertesi enflasyonu ve şirketlerin başlayacak bilanço sezonu öncesi endeksler, haftanın ilk işlem gününde negatif tek seyir izledi.

Enflasyon ve resesyona ilişkin endişeler varlık fiyatları üzerinde belirleyici olmayı sürdürürken, ABD Merkez Bankasının (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin yüzde 6,8 ile yeni zirveye ulaştığını bildirdi. Tüketicilerin gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi ise tıpkısı dönemde 0,3 puan azalarak yüzde 3,6 seviyesine geriledi.

Fed yetkililerinin açıklamaları bile piyasaların odağındaki yerini korurken Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD ekonomisinin henüz yüksek faiz oranlarıyla göz edebileceğini, 75 esas puanlık faiz artışını desteklediğini belirtti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard bile ABD ekonomisinin resesyona üzerine sayı rengi işaret gösterdiğini, henüz yüksek faiz oranlarına dayanabileceğini kaydetti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George ise faiz oranında beklenenden henüz hızlı yapılacak değişikliklerin ekonomiyi ve finansal piyasaları strese sokabileceğine işaret etti. George, Fed’in faiz oranını artırmaya başlamasından sadece 4 ağrı sonra resesyon endişesinin artmasının uyanıklık alımlı olduğunu belirtti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Çin imalat sanayisi kasımda daralmaya devam etti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin’in Çin Genel İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekimde önceki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: