Anasayfa / Genel / New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde üstün kaybetti ve yüzde 0,82 azalışla 30.775,43 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,86 azalarak 3.785,38 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,33 kayıpla 11.028,74 puana düştü.

Dow Jones endeksi, yılın ilk yarısında 1962’takt, S&P 500 endeksi dahi 1970’ten yerde yana en kötü performansını kaydetti.

Endekslerdeki negatif seyirde, ​​​​​​​yükselen enflasyon ve resesyon endişeleri etkili oldu.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’dahi kişisel gelirler, mayısta beklentiler dahilinde yüzde 0,5 artarken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,2 ile beklenenden rengi yükseliş gösterdi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise mayısta aylık hoş yüzde 0,6, yıllık hoş yüzde 6,3 yükseldi.

Gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu nüve kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi dahi mayısta aylık hoş yüzde 0,3 artarken, yıllık hoş yüzde 4,7 ile 6 ayın en az artışını gösterdi.

Analistler, ABD’dahi hanehalkı harcamalarının yüksek enflasyonla karşı karşıya kalarak yavaşlama gösterdiğini, kişisel tüketim harcamalarında beklentilerin altında kalan artışın “ekonomik büyümenin ikinci çeyreğin başında hızını kaybettiğinin işareti” olarak yorumlandığını belirtti.

ABD’dahi ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 25 Haziran ile final haftada 231 bine gerileyerek beklenenden rengi düşüş gösterdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: