Anasayfa / Genel / Nebati: Mali disiplinden taviz vermedik

Nebati: Mali disiplinden taviz vermedik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Resmi Gazete’dahi yayımlanan Orta Vadeli Program’ı değerlendirdi.

Sosyal medyadan makale yapan Nebati şunları kaydetti: 

“Hükümet olarak göreve geldiğimiz ilk günden yerde yana kapsayıcı kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda hazırlayıp uyguladığımız orta ve uzun vadeli planlarla ekonomimizi büyüttük ve güçlendirdik.

Önümüzdeki 3 yıllık dönemin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Program, çevre ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler titizlikle tahlil edilerek, On Birinci Kalkınma Planı esaslarıyla uyumlu şekilde hazırlanmıştır.

“TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ MERKEZE ALINDI”

Programımızı hazırlarken yaşatkan ve istihdamı zait, yüksek katma kıymetli üretimi önceliklendiren ve ihracat odaklı sürdürülebilir yaşatkan esas saha Türkiye Ekonomi Modelimiz merkeze alınmıştır.

Program süresince uygulayacağımız politikalar bile yerde kapsamda, yüksek katma kıymetli üretimi, akan işlemler dengesinde kalıcı iyileşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulmuştur.

Böylelikle ekonomimizin ortalama yüzde 5,3 küçük, istihdamın toplamda 2,7 milyon kişi artmasını öngörüyoruz.

“ENFLASYONUN TEK HANELERE İNECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Ayrıca program festival sonunda, ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını, işsizlik oranının yüzde 9,6 ile önemli ölçüde gerileyeceğini, akan işlemler açığının GSYH’ye oranının yüzde 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz.

Vurgulamak isterim ki, 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programımızda, önceki yıllarda olduğu gibi mali disiplinden asla taviz vermedik.

Ekonomimizin temel dinamiklerini göz önünde bulundurarak tüm vatandaşlarımızın önceliklerini karşılayacak tek bütçe hazırlamaya gayret ettik. Program festival sonunda, Merkezi Yönetim Bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1,5 olmasını öngörüyoruz.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: