Anasayfa / Genel / NASA’nın üzerinde çalıştığı akıllara sakinlik veren uzay teknolojileri

NASA’nın üzerinde çalıştığı akıllara sakinlik veren uzay teknolojileri

NASA, uzun yıllardır uzayın derinliklerini keşfetmek ve insanlık için ikinci bir mesken bulabilmek ismine çalışmalarını büyük bir gayretle ilerletmeye devam ediyor. Elbette olay yeni keşiflerle bitmiyor ve bilim insanları, maliyetleri düşürerek daha fazla keşif yapmanın yeni yollarını aramaya devam ediyor.

Biz de sizler için bu yazımızda, NASA’nın başlattığı, ortak olduğu yahut yatırım yaptığı birtakım uzay teknolojilerinden bahsetmek istedik. Listede gördüğünüz teknolojiler, her ne kadar bilim kurgu sinemalarından fırlamış üzere görünse de bunları yakın vakitte gerçek dünyada görmemiz hayli mümkün.

Astreoidleri uzay araçlarına dönüştürmek: RAMA

Birinci bakışta kulağa ütopik gelebilir lakin NASA, uzay araçlarının maliyetlerini minimuma indirmek için RAMA isminde bir proje üzerinde çalışıyor. RAMA projesindeki hedef, uzaydan elde edilen modüllerle birlikte uzay araçları başta olmak üzere daha fazla robotik ekipman üretebilmek.

NASA, kendi yayınlamış olduğu makalede, RAMA projesiyle birlikte 10 metre uzunluğundaki ve 100 metre genişliğindeki astreoidleri, ay yörüngesinde hareket edebilecek uzay araçlarına çevirebileceklerini belirtiyor. Elbette bu türlü bir teknolojinin ne vakit uygulanabilecek hale geleceği ise şimdi belirsizliğini koruyor.

Biçim değiştirebilen robotlar: Shapeshifter

Boston Dynamics üzere şirketler sayesinde artık beşerler üzere hareket edebilen, parkur tamamlayabilen robotlara aşina olmaya başladık. Lakin bu robotların en büyük ortak özellikleri, çoğunlukla insan yahut köpek halinde tasarlanmaları ve münasebetiyle bu formların dışına pek fazla çıkamamaları.

NASA, Shapeshifter ismini verdikleri yeni bir robot ile bu kuralı yıkmayı hazırlanıyor. “Uçan amfibi robot” olarak nitelendirilen Shapeshifter, istenildiği anda robotik top ve kısa torpido üzere aletlere dönüşebiliyor.

Mars’ın havasını beşerler için uygun bir hale getirebilecek oksijen jeneratörü

Bildiğiniz üzere gelecekte Mars’ta koloniler kurma hayallerimiz, Elon Musk başta olmak üzere birçok insan tarafından mümkün kılınmaya çalışılıyor. Fakat işe başlamadan evvel birinci evvel Mars’ın havasını soluyabileceğimiz bir hale getirmemiz gerekecektir.

Bunun için Arizona Eyalet Üniversitesi’nde profesör olarak vazife yapan Ivan Ermanoski’nin bir fikri var: taşınabilir oksijen jeneratörü.

Mars’ın atmosferinden oksijen üretmek için termal salınımlı adsorpsiyon ismi verilen bir teknik kullanan bu jeneratör, Ermanoski’nin elde ettiği bilgilere nazaran tıpkı emel için test edilen formüllerden 6 kat daha az güce muhtaçlık duyuyor.

Yıldızların parlamasını engelleyen futbol alanı büyüklüğünde gölge

Uzay hakkında müşahede yaparken karşılaşılan en büyük meselelerden bir tanesi, yıldızların parlaklığının teleskopa mani olmasıdır. Bu sebeple bilim insanları, bir uzayda bir olayı yahut öbür bir yıldızı incelerken teleskopun görüşünü engelleyen yıldızı bir formda engellemek isterler.

NASA’nın uzun vakittir üzerinde çalıştığı en büyük projelerden bir tanesi de futbol alanı büyüklüğüne, yıldızların parlaklığına pürüz olacak bir “gölge” yaratmak. 100 metrelik bir genişliğe sahip olacak bu gölge, proje tamamlandığı vakit öteki gezegenlerin ışığına rastgele bir müdahelede bulunmadan istenilen spesifik bir yıldızın üzerine gölge düşürebilecek.

Kağıt inceliğinde uzay çöpü toplayıcısı: Brane Craft

Aslına bakarsanız NASA, 2014 yılından beri uzayda bulunan enkazları toplayabilecek bir alet olan Brane Craft üzerinde çalışıyor. Brane Craft’ın maksadı, uzay boşluğundaki eşyaları toplayıp bir yerdebiriktirmek değil, onları bir ikram paketi misali sararak yörüngeye indirip yanmalarını sağlamak.

NASA’nın üzerinde çalıştığı bu teknolojiler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu teknolojileri yakın bir vakitte görebilir miyiz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında yahut SDN Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: