Anasayfa / Genel / NASA’nın tarihi ISS uzay turizm projesi bugün gerçekleşti!

NASA’nın tarihi ISS uzay turizm projesi bugün gerçekleşti!

Uzay turizm projelerine gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Bu dalın kapısını birinci açan ise 2001 yılında milyarder iş adamı Dennis Titov’u uzaya gönderen Rusya oldu. Hatta son olarak geçtiğimiz yıl bir sinema grubunun ISS içerisinde çeşitli çekimler yaptığı biliniyor.

Akabinde Rusya, 2024 yılı itibariyle üretim çizgisinden çıkacak 2 yeni Soyuz MS aracıyla dalı tekelleştirmeye yönelik uğraşlarını kamuoyuyla paylaştı. Ama ABD tarafı da -özellikle de NASA ve Jeff Bezos‘un Blue Origin’i- bu bahiste epeyce savlı. Çünkü birtakım olumsuz sebeplerle geçtiğimiz hafta ertelenmiş olsa da Ax-1 (Axiom birinci fırlatma) misyonu bugün gerçekleşiyor.

Ax-1 uzay turizm projesi için fırlatma bugün 18:17’te gerçekleşti!

Jeff Bezos’un Blue Origin isimli havacılık ve uzay araştırma şirketi tarafından düzenlenen -içlerinde Bezos ve Star Trek filmlerinde Kaptan Kirk‘ü canlandıran William Shatner‘ın da bulunduğu- sivil yolculardan oluşan ve Karman Hattı’nı bir kaç dakikalığına geçen başarılı fırlatma ABD tarafında yapılacakların sadece başlangıcıydı.

Mark Pathy, Larry Connor, Eytan Stibbe ve Michael López-Alegría

Çünkü NASA, SpaceX ve Blue Origin şirketleri, kimileri ortak kimileriyse ferdî uzay turizm projeleri olmak üzere çeşitli adımlar atıyor. Bunların başındaysa ISS’e düzenlenecek uçuşlar yer alıyor. Aslında son dakika ertelemeleri sebebiyle 5 kere ertelenen fırlatma, Şubat ayında gerçekleştirilecekti.

Münasebetiyle mutlaklaşan tarihiyle bugün, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’e gitmek üzere fırlatılacak sivillerden oluşan 4 kişilik özel astronot misyon gücü, Musk’ın artık kesimin en sağlamı haline gelen Falcon 9 roketi ile birlikte atmosferi aşacak. Akabinde tekrar SpaceX üretimi olan Crew Dragon uzay aracında seyahat ederek Milletlerarası Uzay Üssüne varacaklar.

Fırlatmayı canlı olarak izlemek için aşağıdaki ilişkiyi tıklayabilirsiniz.

NASA tarafından başlatılan 2. canlı yayının linkini de aşağıda bulabilirsiniz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: