Anasayfa / Genel / NASA’nın Swift Gözlemevi, inançlı moda girmeye zorlandı!

NASA’nın Swift Gözlemevi, inançlı moda girmeye zorlandı!

NASA’nın daha evvel Swift Gamma-Ray Burst Explorer olarak isimlendirilen Neil Gehrels Swift Gözlemevi ile ilgili bir sorun, onu bilim operasyonlarını askıya almaya ve grup araştırırken inançlı moda girmeye zorladı.

Uzay tabanlı teleskop, ajansın en bilinen vazifelerinden biri değil. Ama gama ışını patlamaları ismi verilen astronomik bir fenomenin araştırılmasında kıymetli bir rol oynadığı için, bilim dünyasındaki yeri hayli kıymetli diyebiliriz.

Swift Gözlemevi, donanım arızası sebebiyle çalışmayı durdurdu

Swift Gözlemevi teleskobu, bu haftanın başlarında yanılgılı donanımla ilgili olduğundan şüphelenilen bir sorun yaşadı. NASA kısa bir paylaşımda durumu şu sözlerle aktardı:

18 Ocak Salı akşamı, NASA’nın Neil Gehrels Swift Gözlemevi, inançlı moda girerek bilimsel müşahedeleri askıya aldı. Vazife takımı, neden olarak uzay aracının reaksiyon tekerleklerinden birinin muhtemel bir arızasını araştırıyor.

Reaksiyon çarkları, uzay aracının çok hassas bir dereceye kadar dönmesini sağlayan ve teleskobun tek bir istikamete bakmasına yardımcı olan bileşenlerdir. Bu, Swift yüksek derecede hassasiyet gerektirdiğinden, gama ışını patlamalarını inceleme misyonu için kıymetlidir. Patlamalar birkaç milisaniye ile bir kaç dakika ortasında sürebiliyor. Bu nedenle Swift bu olayları kaybolmadan evvel süratli bir formda gözlemleyebilmelidir.

Arızanın hakikaten de reaksiyon çarklarında olup olmadığını anlamak için grup, daha fazla araştırma yapabilmek için için kelam konusu çarkı kapattı. Düzgün haber şu ki, başka donanım modüllerinde rastgele bir kasvet gözükmüyor. Yani gerekli durumda takım, gözlemevini altı tekerleğinden beşi çalışır durumdayken çalıştırmaya devam edebileceklerine inanıyor.

Yaptığı açıklamada bu bahse da değinen NASA, şunları söyledi:

Takım, beş tepki çarkını kullanarak bilim operasyonlarını eski haline getirmek için çalışıyor. Kalan beş tekerleğin tümü beklendiği üzere çalışıyor. Swift’in 17 yıllık operasyonlarında birinci defa bir reaksiyon çarkında bir arıza yaşanıyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: