Anasayfa / Genel / NASA’nın Perseverance gezgini bir rekora imza attı!

NASA’nın Perseverance gezgini bir rekora imza attı!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz yılın Şubat ayında keşif için Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopterini Mars’a başarılı bir formda indirmeyi başarmıştı. Mars Keşif Programı kapsamında Kızıl Gezegen üzerindeki kaya ve tortu örneklerini toplayıp eski mikroskobik ömrün belirtilerini araştıracak olan gezgin, geçtiğimiz günlerde değişik bir rekora imza attı.

Perseverance gezgininden Mars’ta bir günde en uzun sürüş rekoru

Mars keşfi için gönderilen Perseverance, misyon yaptığı mühlet boyunca birçok örnek toplayıp enteresan imajlar elde etti. Misyonuna hala devam eden gezgin aracı, bu sefer bir rekor ile gündem oldu. İncelemelerine devam ederken bir Mars günü boyunca 245,76 metre seyahat ederek bir uzay aracının en uzun sürüş rekorunu kırdı.

Bir evvelki rekor NASA’nın 2005 ile 2018 yılları ortasında Mars keşfi için kullandığı araç olan Opportunity aracına aitti. Araç, Mart 2005’te bir Mars gününde 228 metreden biraz fazla yol katederek rekor kırmıştı. Perseverance gezgini 245,76 metre seyahat ederek bu rekoru eline geçirdi. Mars’ta bir tam gün, 24 saat 40 dakikaya sürüyor.

Perseverance gezgininin vazife mühletinin ne vakit biteceği şimdi muhakkak değil, farklı Mars fotoğrafları çekmenin yanı sıra kaya ve tortu örnekleri de topluyor. Misyon sırasında elde ettiklerinin gezegene yapılacak mürettebatlı iniş için de faydalı olması bekleniyor. Perseverance gezgininin birebir prototoipi, Roving with Perseverance ismiyle 30 Ekim’de tipe başlamıştı.

Perseverance gezgininin bulunduğu bölge hayli engebeli bir arazi olarak göze çarpıyor. Böylesine güç bir yerde bu rekoru kırabilmesinin en kıymetli nedeni özel bir otonom teknoloji sahip olması. O denli ki altı tekerlekli aracın, büyük kayalar ve gevşek kum modülleri üzere pürüzlerden kaçınmasına yardımcı olan 3D haritaları da mevcut.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: