Anasayfa / Genel / NASA’nın Mars keşif aracı yeni manzaralar gönderdi

NASA’nın Mars keşif aracı yeni manzaralar gönderdi

Mars’tan yeni manzaralar geldi. NASA‘nın Mars keşif aracı çektiği yeni imgeleri dünyaya yolladı. İmgeler güya DUNE: Çöl Gezegeni sinemasına ilişkin üzere. Güneş sistemimizdeki Mars, bilimkurgu malzemeleri için en fazla ilham kaynağı olan gezegenler ortasında.

Yepyeni manzaralar aslında siyah beyaz

Kelam konusu manzaraları çeken ve dünyaya gönderen robot Curiosity. Robot, eski mikrobiyal hayatın delillerini bulmak emeliyle Ağustos 2012‘de Mars’a indi. Curiosity, gezegeni gezerken ve araştırma yaparken vaktinin bir kısmını etrafın fotoğrafını çekerek geçiriyor. Gönderilen fotoğrafların kimileri siyah beyaz lakin Screen Rant, uzay meraklıları için onları renklendirdi. Fotoğraflar siyah beyazdan sarı ton yüklü bir renge geçse de imajlar epeyce hoş.

DUNE: Çöl Gezegeni sinemasını izlediyseniz imajların çöl gezegeni Arrakis‘e çok benzediğini fark edebilirsiniz. Aslında Mars’tan gelen birinci fotoğraflarda da çöl vardı ama sinemadan sonra birçok insan için daha ilgi alımlı hale geldi. Üstteki manzaralara dikkatli bakınca bir sinema sahnesi üzere durması epeyce şaşırtan. İmgeler ayrıyeten dünyamızdaki çölleri de anımsatıyor.

Mars fotoğraflarının orjinal ve siyah beyaz hallerine buradan ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.