Anasayfa / Genel / NASA’nın Mars helikopteri rekor kırmaya hazırlanıyor

NASA’nın Mars helikopteri rekor kırmaya hazırlanıyor

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity’nin diğer bir gezegende denetimli uçuş gerçekleştiren birinci uçan araç olmayı başarmasının üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. Uzun müddettir misyonda olan ve uçuş rekoru kırmaya hazırlanan Ingenuity, Mars yüzeyi üzerinde 23 ek uçuş gerçekleştirdi.

Ingenuity, yaklaşık 1 yıldır Mars üzerinde çeşitli bilgiler toplamaya devam ediyor. 1.8 kilogram yükünde ve 48 cm uzunluğundaki araç, Mars’a farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Bu uçuşlar sırasında farklı uzaklıklar kat eden helikopter, yakın vakitte şimdiye kadar yaptığı en uzun uçuşu gerçekleştirecek.

Mars helikopteri Ingenuity, uzun uçuş rekoru kıracak

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki (JPL) misyon takımı, minyatür helikopteri uzun uçuş için hazırlamaya başladı. Ingenuity, yapacağı 704 metrelik uçuşla, daha evvelki rekorunun 77 metre önüne geçmiş olacak.

Yaklaşık 7 futbol alanı uzunluğundaki bu aralık birinci etapta o kadar da etkileyici gelmeyebilir. Lakin yaklaşık 200 milyon kilometre uzaklığında bir gezegende otonom olarak hareket eden bir uçan araç için bu aralık epeyce kıymetli.

NASA’nın minyatür helikopteri, 2.400 ila 2.800 RPM ortasında zıt taraflarda dönen iki rotora sahip. Bu özel helikopterde iki adet karbon fiber pervane yer alıyor. Küçük helikopter bu sayede atmosferi bize nazaran 100 kat daha ince olan Mars’ta havalanabiliyor.

NASA, gelecekteki vazifeler için daha gelişmiş bir araç inşa etmek emeliyle Ingenuity’yi kullanıyor. Mars Helikopteri son uçusunu 3 Nisan’da tamamladı. Yaklaşık 70 saniye süren bu uçuşta 5 km/s suratın biraz üzerine çıkıldı. Aracın katettiği ara ise 47 metrenin biraz üzerindeydi. Ingenuity’nin rekor uçusu için ise bir tarih şimdi açıklanmadı.

Pekala siz NASA’nın Mars çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na KKM tepkisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kur Korumalı Mevduat Hesabı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: