Anasayfa / Genel / NASA’nın ISS’ye birinci uzay turizmi vazifesi Ax-1, beşinci defa ertelendi!

NASA’nın ISS’ye birinci uzay turizmi vazifesi Ax-1, beşinci defa ertelendi!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın en büyük amaçları ortasında hiç kuşkusuz uzay turizmi yer alıyor. Ay’a ve akabinde da Mars’a uzay turizmi kapsamında hayalleri bulunan kurum, bunun birinci adımı olarak Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) uzay turizmi düzenleyecek. Ancak Axiom Mission 1’yi (Ax-1) adı verilen proje, birtakım problemlerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Ax-1 misyonu 8 Nisan’a ertelendi

Vazife Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenen vazifesinde, SpaceX‘in Falcon 9 roketi ile Crew Dragon uzay aracı kullanılacak. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) birinci uzay turizmi misyonunu son ertelemelerin akabinde 6 Nisan’da yapmak istiyordu. Lakin vazifesi, bir sefer daha ertelenerek 8 Nisan’da gerçekleştirilecek.

NASA’da uzay turizmi misyonu için son viraja artık girilmek üzere. Birinci bakışta küçük bir erteleme haberi üzere görünse de misyonun emsal haberlerle beşinci ertelenişi olması, akıllardaki soru işareti sayısını arttırıyor. Üstelik son erteleme ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı.

Ax-1 misyonu, birinci olarak planlandığında fırlatma ayı olarak Şubat tercih edilmişti. Lakin hazırlıklar ve ISS trafiği münasebet gösterilerek fırlatma Mart’ın son haftasına ertelenmişti. Bu ertelemelerin akabinde çalışmalar devam etti lakin hazırlıklarla ilgili son görüşmeler mazeret gösterilerek misyon tekrar ertelemeye maruz kaldı ve 3 Nisan tarihine kaydı.

Geçtiğimiz günlerde fırlatma rampasında testler yapılacağı belirtilerek 6 Nisan’a ertelendiği duyurulmuştu. Bugün yapılan detaysız açıklama ile misyon beşinci sefer ertelendi. “Bu ertelemelerin altında öbür bir neden mi yatıyor? Misyonun ertelenme ihtimali var mı?” üzere soruların sayısı artmaya başladı.

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’e gitmek üzere fırlatılacak sivillerden oluşan 4 kişilik özel astronot vazife gücü, Musk’ın artık kesimin en sağlamı haline gelen Falcon 9 roketi ile birlikte fırlatılacak. 4 kişilik özel astronot kümesini Kanadalı yatırımcı Mark Pathy, Amerikalı teşebbüsçü Larry Connor, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve eski bir NASA vazife kumandanı Michael López-Alegría oluşturuyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: