Anasayfa / Genel / NASA’nın ISS turizm projesinde yeni gelişme!

NASA’nın ISS turizm projesinde yeni gelişme!

Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmak için can atan üç amatör astronot, NASA’nın hedeflenen fırlatma tarihini Şubat ayından Mart sonuna kaydırması sebebiyle, istediklerinden biraz daha uzun müddet bekleyecekler.

NASA’nın ISS’e yapacağı birinci uzay turizmi seyahatinin organizatörü olan Teksas merkezli Axiom Space, vazife takımının ek uzay aracı hazırlıkları ve uzay istasyonu trafiği nedeniyle 31 Mart’ı hedeflediğini söyledi.

NASA, planlanan ISS vazifesini Şubat takviminden kaldırdı!

Ax-1 uzay turizmi misyonu, ya da NASA’nın tercih ettiği ismiyle özel astronot vazifesi, yaklaşık bir hafta sürecek. Fırlatılacak rokette, Kanadalı yatırımcı ve hayırsever Mark Pathy, Amerikalı teşebbüsçü Larry Connor, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve vazifenin kumandanı NASA astronotu Michael López-Alegría olacak.

Ax-1 vazifesinde, dört mürettebat üyesini ISS’e götürüp gelecek olan Crew Dragon uzay aracıyla seyahat edilecek. Fırlatmayı ise son devrin tanınan uzay nakliyatı şirketi Space X ve muteber roketi Falcon 9 üstlenecek.

Pathy, Connor ve Stibbe’nin, muhtemelen sıhhatle ilgili faaliyetleri içerecek araştırma ve çeşitli hayırsever projeler üzerinde çalışacakları uzay turizmi gezisi için kişi başı yaklaşık 55 milyon dolar ödediği söyleniyor.

Vazife gücü, NASA ve Rus mevkidaşı Roscosmos’un, fon toplamak maksadıyla ISS’i ticarileştirme ve tıpkı vakitte çok güçlü olanlar da olsa özel vatandaşlar için alana erişimi artırma planlarının bir modülü olarak gelişmeye devam ediyor.

Ax-1, NASA’nın bir uzay turizmi vazifesini denetleme konusundaki birinci tecrübesi olacak olsa da, Roscosmos bu çeşit vazifeleri yıllardır aralıksız yürütüyor. Hatta son olarak geçtiğimiz yıl bir sinema takımının ISS içerisinde çeşitli çekimler yaptığı biliniyor.

Buna emsal bir turizm misyonu en son, Aralık ayında iki Japon uzay turistini ISS’e götürmek için bir Soyuz uzay aracı kullandığı ve çiftin uzayda 12 gün geçirdikten sonra meselesiz bir biçimde Dünya’ya döndüğü vakitti.

Amerikalı Dennis Tito, bu Soyuz uzay aracında ISS’ye gitmek için 20 milyon dolar ödedikten sonra 2001 yılında uzaya ulaşan birinci özel vatandaş ya da NASA’nın tercih ettiği isimle, birinci özel astronot olarak dünya tarihine geçti.

Buna ek olarak, SpaceX’in amatör astronotları birkaç günlüğüne uzaya gönderen fakat uzay istasyonuna yanaşmayan yörünge turizm seyahatlerini de daha kapsamlı bir hale getirileceği söyleniyor. Buna benzeri bir vazifesi de yakın tarihte, geçtiğimiz Eylül ayında Crew Dragon uzay aracıyla 3 günlük yörünge tatiline çıkan 4 kişilik grupta görmüştük.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: