Anasayfa / Genel / NASA’nın DART misyonu başladı! İşte ayrıntılar

NASA’nın DART misyonu başladı! İşte ayrıntılar

Asteroit çarpışmaları ile ilgili çalışma yürüten NASA, Falcon 9 roketi ile gerçekleştireceği DART misyonunu başlattı. Misyon emelinin gelecekteki asteroit tehlikelerini etkisiz hale getirmek olduğunu açıklayan yetkililer, yapay uydu Dimorphos asteroit seti ile deneme yapacak.

Gelecekte gezegenimize büyük bir asteroit çarpmasından telaş eden bilim insanları, 2005 yılında ABD’de gerçekleştirilen kongrede Dünya’nın etrafındaki asteroitleri keşfetmek için çalışma başlattı. 140 metreden büyük asteroitlerin yaklaşık yüzde 40’nın tespit edildiğini belirten yetkililer, çalışmalara devam ettiklerinin altını çizdi.

NASA, DART vazifesini Falcon 9 roketi ile gerçekleştirecek

NASA, DART (Double Asteroid Redirection Test) uzay aracını kolay ve düşük maliyetli gezegensel savunma stratejisinin bir modülü olarak nitelendiriyor. Ayrıyeten DART, NASA’nın bir kinetik çarpma tertibatı tarafından asteroit sapması gerçekleştirilecek birinci misyonu olma özelliğine sahip.

California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden havalanan Falcon 9 roketi, bir çift asteroiti gaye alacak. 780 metre çapa sahip Didymos ve 160 metre çapa sahip Dimorphos ile çarpışacak Falcon 9, NASA’ya 325 milyon dolara mal oldu.

Dimorphos büyüklüğündeki asteroitlerin tehlikeli olduğunu belirten yetkililer, muhtemel bir çarpışmada on binlerce insanın can kaybıyla sonuçlanabileceğini açıkladı. Bahis hakkında açıklama yapan yetkililer, çapı 300 metreden büyük olan asteroitlerin kıta çapında yıkıma neden olabileceğini belirtti.

DART misyonunda Dimorphos’a yaklaşık 6,6 km/sn süratle çarpacağını duyuran NASA, cismin suratını saniyede bir milimetreden daha küçük bir oranda değiştireceklerini belirtti. Saptırma operasyonunun bir cismi Dünya ile çarpışma rotasından çıkarmanın mümkün olduğunun altını çizen yetkililer, 1 kilometreden büyük çapa sahip asteroitlerin gezegenimiz için epeyce tehlikeli olduğunu belirtti.

The Johns Hopkins Üniversitesi web sitesinde, “NASA’nın gezegen savunması için birinci uçuş vazifesi olan Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART), mümkün asteroit çarpma tehdidi durumunda Dünya’yı korumak için bir tekniği test etmeyi ve doğrulamayı amaçlamaktadır. DART misyonu, bir asteroidin yörüngesini kinetik tesir yoluyla değiştirmeyi gayeler.” sözleri yer alıyor.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.