Anasayfa / Genel / NASA’nın çılgın projesi: Mars’ta nefes almak!

NASA’nın çılgın projesi: Mars’ta nefes almak!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) gerçekleştirdiği birçok program sayesinde insanlık ile uzay ortasındaki uzaklık her geçen gün azalmaya devam ediyor. NASA’nın bilhassa Mars ile ilgili turistik seyahat, koloni üzere kıymetli planları bulunuyor. Kurum, bunlara bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Proje, NASA “Yenilikçi Gelişmiş Konseptler” kapsamında gerçekleşiyor

NASA, çağın ötesinde seyreden birtakım projeler için teşebbüslere başladı. Çılgınca görünen “Yenilikçi Gelişmiş Konseptler” programı için gerekli finansal takviyeler onaylandı. Bu program dahilinde değerli projelerin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bunların en kıymetlisi ise Mars atmosferinde oksijen tüpüne gereksinim duymadan nefes alabilmek.

Bu çılgın proje, şu an için bir fikir evresinde. Mars atmosferinden Oksijen üretmek için termal salınımlı sorpsiyon/desorpsiyon (TSSD) ismi verilen bu süreç, sırt çantası biçiminde taşınabilir bir jeneratör düzeneğine sahip olacak formda tasarlanması bekleniyor. Bunun için gerekliar-ge çalışmaları hala yürütülüyor. NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi.

NASA’nın kainatı keşfetme misyonu, yeni teknolojiler ve yeni şeyler yapmanın yollarını gerektiriyor. Beşerler ve robotlarla keşif yapmak için her zamankinden daha güçlü maksatlara odaklandıkça, yenilikçi fikirler gelecek. Bu yaratıcı fikirleri incelemek, bilim kurguyu bilim gerçeğine dönüştürmenin birinci adımı.

NASA, şu anda bu projeyi hayli önemsiyor. O denli ki bu türlü bir fikrin hayata geçmesi Mars yüzeyini keşfetmek için yeni kapıların açılmasına vesile olacak. Gelişime açık olan bu projenin rahatça taşınabilir olması hedefleniyor. Böylelikle daha teknoloji, iniş bölgelerinde daha fazla esnekliğe ve gezegenin yüzeyini keşfetmek için daha uzun seyahatlere imkan sağlayacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: