Anasayfa / Genel / NASA’nın Ay vazifesinde işler kızışıyor: Artemis’de SpaceX ve Blue Origin rekabeti!

NASA’nın Ay vazifesinde işler kızışıyor: Artemis’de SpaceX ve Blue Origin rekabeti!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzun müddettir gündemden düşmeyen geniş kapsamlı Ay projesi, son günlerde hareketlilik kazanmaya başladı. Birinci etapta projeyi 2028’e kadar başlatmayı hedefleyen NASA, devrin lideri Donald Trump’ın baskılarıyla gayesini 4 yıl daha erkene çekerek 2024’te Ay’a birinci insan inişini gerçekleştirecekti. Lakin bu erken fırlatma, birçok pürüze takılmıştı. 

NASA Lideri Bill Nelson:”Rekabet kelamı verdim, işte burada!”

Birçok çalkantılı periyoda sahne olan Artemis projesi, önümüzdeki günlerde de hareketliliğine devam edecek üzere görünüyor. Birinci olarak Artemis 1,2 ve 3 olarak planlanan misyonların birinci ayağı için geri sayım başladı. Ama NASA, Ay’a beşerli uçuş adımı için projeyi genişletmek istiyor.

Artemis 3 ile birlikte NASA, Ay’a beşerli uçuş planlıyor. Epeyce büyük kıymete sahip bu uçuş için ikinci bir insan aya iniş aracı geliştirme planlarını duyurdu. Birinci aracı çeşitli dava süreçlerinin akabinde SpaceX devralmıştı. İkinci aracın duyurusunun gelmesiyle Blue Origin hazır olduğunu belirtti.

NASA, Artemis için Ay’a birinci bayanı ve birinci renkli insanı indirmeyi amaçlayan bir aya iniş aracı geliştirmek için ticari ortağı SpaceX ile hali hazırda bir ortak içinde. Bu iştirak süreci, Blue Origin tarafından dava edilmişti. Jeff Bezos‘un CEO’su olduğu şirket, mukavelede usulsüzlük olduğunu, projeyi kendilerinin olması gerektiğini belirterek dava açmıştı.

NASA birinci olarak bu proje için iki şirketle çalışacaktı. Lakin bütçe kısıtlamaları nedeniyle bu sayı teğe düşmüş SpaceX ile anlaşılmıştı. ABD’ Lideri Joe Biden, gerekli bütçe konusunda onay verince ikinci uzay aracının önü açıldı. Böylelikle rekabetin fitili ateşlenmiş oldu. NASA lideri Bill Nelson, hususa ait şu cümlelere yer verdi.

Rekabet daha âlâ ve daha sağlam sonuçlara yol açar. Herkesin işine fayda. NASA’ya ve Amerikan halkına fayda. Rekabet kelamı verdim, işte burada!

Bu duyuru ışığında NASA, SpaceX’in mevcut mukavelesinde kimi değişiklikler yapacağını belirtti. Mevzuyu Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in nasıl karşılayacağı şimdiden merak konusu. Proje için çalkantılı devir yine alevlendi. Görünen o ki birinci adımın gerçekleşmesini bir müddet daha bekleyeceğiz.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: