Anasayfa / Genel / NASA’nın Artemis 1 roketinden berbat haber geldi!

NASA’nın Artemis 1 roketinden berbat haber geldi!

NASA’nın yeni jenerasyon fırlatma sisteminin testlerinden makûs bir haber geldi. Testlerin başlamasına günler kala gelen haber ile testlerin ertelendiği öğrenildi. Uzay meraklılarının yakından takip ettiği Artemis 1 vazifesinde kullanılacak platformdaki sorun, testlerin açıklanan tarihe kadar ertelenmesine yol açtı.

NASA, Artemis 1 testlerini 12 Nisan’a erteledi

Artemis programının birinci testi olarak tarihe geçmesi beklenen Artemis 1 roketinin yakıt kısmında bir sorunla karşılaşıldı. Mühendislerin yakıtı inançlı halde yükleyemediği rapor edilerek vazife 12 Nisan’a ertelendi. Roketin gaz kaçırması üzere daha makûs senaryolara dönüşebilecek bu sorun, mühendislerce incelemeye alınmış durumda. Ayrıyeten, mühendisler gazın SLS’den kaçmasını önlemek için tasarlanmış bir helyum çekvalf ile ilgili bir sorun fark ettikten sonra testi değiştireceğini açıkladı.

Salı günü başlayacak olan ıslak elbise provası ve devamında yapılacak testler, insanlığı yıllar sonra Ay’a geri götürecek Artemis misyonunun birinci domino taşı olacak. 6 gün boyunca Ay yörüngesinde kalıp, 26 günün sonunda tekrar Dünya’ya geri dönmesi planlanan vazifenin fırlatma tarihi ise tam olarak netleşmiş değil. Fırlatma tarihinin haziran ayı içerisinde olacağı söylense de devam eden problemler ve ertelemeler sonucunda fırlatma tarihi tekrar ileriye sarkabilir.

Astronotların, misyon esnasında nasıl reaksiyonlar vereceğini gözlemleyecek olan testin sonuçlarını merakla bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.