Anasayfa / Genel / NASA’nın Artemis 1 roketinden berbat haber geldi!

NASA’nın Artemis 1 roketinden berbat haber geldi!

NASA’nın yeni jenerasyon fırlatma sisteminin testlerinden makûs bir haber geldi. Testlerin başlamasına günler kala gelen haber ile testlerin ertelendiği öğrenildi. Uzay meraklılarının yakından takip ettiği Artemis 1 vazifesinde kullanılacak platformdaki sorun, testlerin açıklanan tarihe kadar ertelenmesine yol açtı.

NASA, Artemis 1 testlerini 12 Nisan’a erteledi

Artemis programının birinci testi olarak tarihe geçmesi beklenen Artemis 1 roketinin yakıt kısmında bir sorunla karşılaşıldı. Mühendislerin yakıtı inançlı halde yükleyemediği rapor edilerek vazife 12 Nisan’a ertelendi. Roketin gaz kaçırması üzere daha makûs senaryolara dönüşebilecek bu sorun, mühendislerce incelemeye alınmış durumda. Ayrıyeten, mühendisler gazın SLS’den kaçmasını önlemek için tasarlanmış bir helyum çekvalf ile ilgili bir sorun fark ettikten sonra testi değiştireceğini açıkladı.

Salı günü başlayacak olan ıslak elbise provası ve devamında yapılacak testler, insanlığı yıllar sonra Ay’a geri götürecek Artemis misyonunun birinci domino taşı olacak. 6 gün boyunca Ay yörüngesinde kalıp, 26 günün sonunda tekrar Dünya’ya geri dönmesi planlanan vazifenin fırlatma tarihi ise tam olarak netleşmiş değil. Fırlatma tarihinin haziran ayı içerisinde olacağı söylense de devam eden problemler ve ertelemeler sonucunda fırlatma tarihi tekrar ileriye sarkabilir.

Astronotların, misyon esnasında nasıl reaksiyonlar vereceğini gözlemleyecek olan testin sonuçlarını merakla bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: