Anasayfa / Genel / NASA’nın 5 kez ertelenen Ax-1 fırlatması şu anda gerçekleşiyor: İzlemek için tıklayın!

NASA’nın 5 kez ertelenen Ax-1 fırlatması şu anda gerçekleşiyor: İzlemek için tıklayın!

Uzay turizm projelerine gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Bu bölümün kapısını birinci açan ise 2001 yılında milyarder iş adamı Dennis Titov’u uzaya gönderen Rusya oldu. Hatta son olarak geçtiğimiz yıl bir sinema grubunun ISS içerisinde çeşitli çekimler yaptığı biliniyor.

Akabinde Rusya, 2024 yılı itibariyle üretim sınırından çıkacak 2 yeni Soyuz MS aracıyla bölümü tekelleştirmeye yönelik uğraşlarını kamuoyuyla paylaştı. Ama ABD tarafı da -özellikle de NASA ve Jeff Bezos‘un Blue Origin’i- bu mevzuda epey argümanlı. Çünkü birtakım olumsuz sebeplerle geçtiğimiz hafta ertelenmiş olsa da Ax-1 (Axiom birinci fırlatma) misyonu bugün gerçekleşiyor.

Ax-1 uzay turizm projesi için fırlatma bugün 18:15’te gerçekleşecek!

Jeff Bezos’un Blue Origin isimli havacılık ve uzay araştırma şirketi tarafından düzenlenen -içlerinde Bezos ve Star Trek filmlerinde Kaptan Kirk‘ü canlandıran William Shatner‘ın da bulunduğu- sivil yolculardan oluşan ve Karman Hattı’nı bir kaç dakikalığına geçen başarılı fırlatma ABD tarafında yapılacakların sadece başlangıcıydı.

Mark Pathy, Larry Connor, Eytan Stibbe ve Michael López-Alegría

Çünkü NASA, SpaceX ve Blue Origin şirketleri, kimileri ortak kimileriyse kişisel uzay turizm projeleri olmak üzere çeşitli adımlar atıyor. Bunların başındaysa ISS’e düzenlenecek uçuşlar yer alıyor. Aslında son dakika ertelemeleri sebebiyle 5 kere ertelenen fırlatma, Şubat ayında gerçekleştirilecekti.

Hasebiyle mutlaklaşan tarihiyle bugün, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’e gitmek üzere fırlatılacak sivillerden oluşan 4 kişilik özel astronot vazife gücü, Musk’ın artık bölümün en sağlamı haline gelen Falcon 9 roketi ile birlikte atmosferi aşacak. Akabinde yeniden SpaceX üretimi olan Crew Dragon uzay aracında seyahat ederek Milletlerarası Uzay Üssüne varacaklar.

Fırlatmayı canlı olarak izlemek için aşağıdaki ilişkiyi tıklayabilirsiniz.

NASA tarafından başlatılan 2. canlı yayının linkini de aşağıda bulabilirsiniz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: