Anasayfa / Genel / NASA’dan uzay yürüyüşlerini gösteren klipler geldi!

NASA’dan uzay yürüyüşlerini gösteren klipler geldi!

NASA en son uzay yürüyüşünü 2 Aralık Perşembe günü gerçekleştirdi. Yürüyüş Milletlerarası Uzay Istasyonu’nda (ISS) sona erdi. Amerikalı astronotlar Thomas Marshburn ve Kayla Barron, istasyonun dışında toplamda 6 saat 32 dakika geçirdi. İki astronot, arızalı olanı almadan evvel ISS’in dışına bir anten yerleştirdi.

ISS‘deki yeni kit kesimi, uzay istasyonu ile dünya üzerindeki kontrolörler ortasındaki bağlantının itimadını artırıyor. Bu, Marshburn‘ün 2009‘dan bu yana üç vazifede beşinci ve Barron için birinci uzay yürüyüşü oldu. NASA, Perşembe günü bir açıklama gerçekleştirdi. Burada, uzay istasyonu mürettebat üyelerinin, yörüngedeki laboratuvarın montajını ve bakımını desteklemek için 245 uzay yürüyüşü yaparak istasyonun dışında toplam 64 gün, 12 saat ve 26 dakika harcadıklarını belirtti.

Uzay yürüyüşlerini kesit formunda NASA, Twitter’dan paylaştı

NASA, aşağıda yer alan uzay yürüyüşünden birtakım görüntüler yayınladı. Astronotlar ve Misyon Denetim ortasındaki bağlantısı net duymanız için biraz sesini açmanız gerekiyor. Birinci görüntüde, uzay yürüyüşünün başlangıcında istasyondan yeni çıkmış olan ve ambar kapağını kapatan iki astronot görünüyor.

Bir sonraki klipte NASA, uzay yürüyüşüne genel bir bakış sunuyor. Bu sırada kamera Canadarm robot kolunun ucuna takılıyken o sırada çalışan astronot Mashburn‘e bakıyor.

Aşağıda yer alan görüntüde Marshburn ve Barron yer alıyor. İki astronotun arızalı S-band antenini Milletlerarası Uzay İstasyonu‘ndan çıkardığını görüyoruz.

Bu klipte Kayla Barron‘u görüyoruz. Astronot arızalı antenin bulunduğu yerde duruyor. Twitter gönderisinde de bulunduğu yerin External Logistics Carrier-3 olduğu belirtiliyor.

Uzay yürüyüşü sırasında NASA, bir izleyicinin yürüyüş sırasında astronotların daima olarak uzay istasyonuna bağlı olup olmadığı hakkındaki sorusunu yanıtladı.

ISS‘nin dışında altı saat kaldıktan sonra, iki astronot istasyonun iç kısmına geri döndü. Barron ise birinci uzay yürüyüşü hakkında ‘harika’ yorumunu yaptı.

Sizler hususla alakalı neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: