Anasayfa / Genel / NASA’dan tartışma yaratacak Starlink açıklaması

NASA’dan tartışma yaratacak Starlink açıklaması

SpaceX, bu yıl Starlink için ikinci kuşak uyduların fırlatılacağı Gen2 planını hazırladı. NASA, Starlink Gen2 planının astronotları tehlikeye atabileceğine dair açıklama yaptı.

NASA, yörüngeye daha fazla Starlink uydusu eklemenin astronotların hayatlarını tehlikeye atabileceğini belirten açıklama yayınladı. 5 sayfalık açıklama, 8 Şubat 2022’de Federal Bağlantı Komisyonu’na sunuldu.

NASA: “Starlink projesi, astronotların hayatını tehlikeye atacak.”

Elon Musk, bugün yaptığı açıklamada toplam 250.000 aboneye ulaştıklarını duyurdu. Bu yılın başlarında 500 Mbps internet için yeni paket ekleyen şirket, Gen2 planı için 30.000 uydu fırlatacak.

NASA, yörüngeye daha fazla SpaceX uydusu eklemenin uzay seyahatleri için sorun yaratacağını belirtti. Mevzu hakkında açıklama yapan yetkililer, daha fazla uydunun NASA ve öteki uzay ajanslarının oluşturduğu planlar için sorun teşkil ettiğinin altını çizdi.

SpaceX uydularının otomatik hareket yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor. Lakin NASA, tez edilen hareket kabiliyetlerinin istatistiksel doğrulamadan mahrum olduğunu söyledi. NASA ayrıyeten SpaceX’in yüzde 100 güvenilirlik sağlayamadığını açıkladı.

Geçmişte öbür çarpışma konusunda ihtar alan SpaceX, uydularını hareket ettirmeyi reddetmişti. Şirketin bu bahiste sorun yaşattığını belirten NASA, gelecekte misal problemlerin yaşanması halinde astronotların hayatlarının tehlikeye atılacağını söyledi.

ISS ile bir Starlink uydusu ortasındaki muhtemel çarpışma senaryosu, uzay gemisinde bulunan mürettebatın hayatına mal olabilir. Şirketin Gen2 planını değiştirip değiştirmeyeceği şimdi bilinmiyor.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: