Anasayfa / Genel / NASA’dan kritik ikaz: Tarihin en yüksek seviyesinde!

NASA’dan kritik ikaz: Tarihin en yüksek seviyesinde!

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) tarafından yapılan bağımsız tahlillere nazaran, “Dünya’nın 2021’deki ortalama sıcaklığı, her geçen gün artarak rekor kırıyor. Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ndeki (GISS) bilim beşerlerine nazaran, tehlike çanları çalıyor.

NASA’nın önde gelen iklim modelleme ve değişikliği araştırma merkezi (GISS) yöneticisi Gavin Schmidt, hem NOAA’nın hem de NASA’nın tahlillerine dikkat çekerek, Dünya’nın uyarıcı sinyaller verdiğini söyledi. İşte ayrıntılar…

2021, Dünya tarihinin en sıcak altıncı yılı oldu

Toplu olarak son sekiz yıl, çağdaş kayıt tutmanın 1880’de başlamasından bu yana en sıcak yıllar oldu. Bu yıllık sıcaklık dataları, bilim adamlarına gezegenin ısındığını söyleyen global sıcaklık kaydının bir modülünü oluşturuyor. NASA’nın sıcaklık kaydına nazaran Dünya 2021’de, sanayi ihtilalinin başlangıcı olan 19. yüzyılın sonları ortalamasından yaklaşık 1,1 santigrat derece daha sıcaktı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yüksek sıcaklıklar hakkında şu sözleri kullandı:

“Gezegenimizdeki en sıcak 10 yılın sekizi geçtiğimiz on yılda gerçekleşti ve bu, ülkemizin ve tüm insanlığın geleceğini korumak için mert hareketlere duyulan muhtaçlığın altını çiziyor. NASA’nın Dünya’nın nasıl değiştiğine ve ısındığına dair bilimsel araştırması, tüm dünyadaki topluluklara rehberlik ederek insanlığın iklimin yıkıcı tesirlerini hafifletmesine yardımcı olacak.”

Dünya’nın bu ısınma eğilimi, atmosfere karbondioksit ve öteki sera gazlarının emisyonunu artıran insan faaliyetlerinden kaynaklanmakta. Gezegenimiz son devirde global ısınmanın tesirlerini süratle hissetmeye başladı: Kuzey Kutbu deniz buzukırıldı, deniz düzeyleri yükseldi, orman yangınları daha şiddetli hale geldi ve hayvan göçü kalıpları bile değişti. 


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.