Anasayfa / Genel / NASA’dan Harika Bowl sürprizi: 10 sıra dışı krater listesi

NASA’dan Harika Bowl sürprizi: 10 sıra dışı krater listesi

Bugün, Amerikan Futbol Ligi NFL’de şampiyonu belirleyen Harika Bowl aktifliği düzenlendi. NASA, Harika Bowl ismini verdiği listede sıra dışı olarak tanımladığı birtakım bölgelerin fotoğraflarını yayınladı.

Listenin dikkat çeken yerleden biri Mars’ın uydularından biri olan Phobos’taki Stickney Krateri. Çapı yaklaşık 10 km olan kraterin içerisinde bir küçük krater daha bulunuyor. NASA takımından Amanda Barnett, “Bir NFL atışının ortalama suratı 100 km/s ve Phobos’un kaçış suratı ise 40 km/s olarak biliniyor. Profesyonel bir oyun kurucunun fırlattığı top, Photobos’tan çıkıp Mars yörüngesine girebilir.” dedi.

NASA, sıra dışı bölgelerden oluşan Muhteşem Bowl listesi yayınladı

Cüce gezegen olarak bilinen Ceres, 92 km genişliğe ve 4 km derinliğe sahip Occator Kateri’ne sahip. Krater, yüksek oranda yansıtıcı tuz birikintisi nedeniyle Ceres’in en parlak noktası olarak nitelendiriliyor.

Stickney Krateri
Mead Krateri
Arizona’da bulunan Meteor Krateri

Jezero Krateri, geçtiğimiz yıl NASA’nın Perseverance Mars vazifesiyle birlikte ünlendi. Kurutulmuş bir göl yatağı olan Jezero, Şubat 2021’de Perseverance misyon aracının iniş yeri olarak belirlendi. Misyon aracı, eski mikrobiyal hayatın ispatlarını keşfetmek için Jezero’da araştırma yapıyor. 45 km genişliğe sahip olan Jezero, Mars’ın Isidis Planitia bölgesinde yaklaşık 1200 km büyüklüğünde bir kratere yakın olan alanda bulunuyor.

Venüs’te bulunan Mead Krateri, gezegenin en büyük tesir alanları ortasında yer alıyor. 2.745 km çapında olan krater, 300 milyon ile 1 milyar yıl evvel gerçekleşen bir çarpışma sonucunda ortaya çıktı.

Barnett tarafından oluşturulan koleksiyonda Arizona’da bulunan Meteor Krateri bulunuyor. Barringer Krateri olarak da bilinen bölge, 1.2 km çap ve 170 metre derinliğe sahip. Kelam konusu krater, yaklaşık 50.000 yıl evvel meydana gelen çarpma ile oluştu. Meteor Krateri, yaklaşık 50 yıl evvel Apollo astronotlarının ay vazifesi için eğitim alanı olarak kullandığı belirtiliyor.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: